Ameliyatlarda erteleme olmayacak

29.10.2023
156
Ameliyatlarda erteleme olmayacak

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı’na ait hiçbir hastanede operasyonların ertelenemeyeceğini söyledi Sağlık Bakanı Recep Akdağ, silahlı hücum neticeyi ağır yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumunda rehabilitasyon …

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı’na ait hiçbir hastanede operasyonların ertelenemeyeceğini söyledi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, silahlı hücum neticeyi ağır yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumunda rehabilitasyon altına alınan Doç. Dr. Necati Yenice’yi ziyaret etti.

Bakan Akdağ, sağlık kurumuna gelişinde Başhekim Mehmet Hayri Özgüzel ve Başhekim Takviyecisi Besim Hasanoğlu tarafından karşılandı.

Ziyaret evvelinde basın üyelerinin meselelerini yanıtlayan Akdağ, bir gazetecinin, “uyuyan hastalara kullanılacak tıbbi malzeme ve ilaçların sağlık kurumular tarafından karşılanması uygulamasına ait” suali üzerine, Bakanlıkta bu işi 24 saat takip eden bir takım olduğunu söyledi.

Akdağ, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumularda ehemmiyetli bir problem yaşanmadığını ifade ederek, yurttaşların çok az bir kısmının temin edilememiş ilaçlar için dışarıya gitme vaziyetleri olduğunu kaydetti.

Mevzuatın bu uygulamaya müsait olduğunu anlatan Akdağ, “Burada kastımız süreç içerisinde, birkaç ay içinde, 2008’de artık yurttaşlarımızın ilaç için hastanede uyuyan hastaları açısından dışarıya gitmesini tamamen ortadan kaldırmak. Muvaffak Olacağız” dedi.

Recep Akdağ, bir gazetecinin, “sağlık kurumularda bu sebeple operasyonların ertelendiğine dair haberlerin çıktığını” anımsatması üzerine, “Sağlık Bakanlığına ait sağlık kurumularda hiçbir operasyonun ertelenmediğini belirterek, geçmişe mukayeseyle yurttaşları kasvete sokacak bir vaziyet farklılığının netlikle olmadığını, iyiye gidiş olduğunu” kaydetti.

Üniversite sağlık kurumularının bir kısmından buna dair haberler aldıklarını ifade eden Akdağ, “Onlarla da görüşüyoruz. Üniversite sağlık kurumularının yönetimi bir tek elden, merkezden olmadığı için bu kabil farklılıklarda belki zaman zaman geçim problemleri hayata tehlikeleri daha fazla. Neticede bu bir süreç. Kısa müddet içinde bu süreç aşılacak” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yurttaşların hastanede ilaç olmaması gidişatında, şu anda yeniden eczanelerden gidip alabildiklerini belirterek, “Bizim son olarak hedeflediğimiz bir şey var. Yurttaş niye serum şişelerini kucaklayıp da sağlık kurumuna taşıyacakmış? Uyuyan hastası için ne diye dışarıdan ilaçlar alıp getirecekmiş? Gerek üniversite sağlık kurumularında, gerekse devlet sağlık kurumularındaki eczanelerde bu ilaçların satılmasından bir biçimde çıkarları yaralanacaklar var. Kamuoyumuz bunu öğreniyor. Azıcık hengame bundan çıkıyor ama yakın zamanda hallolur” dedi.

Daha sonra Akdağ, yoğun bakım biriminde bulunan Doç Dr. Necati Yenice’yi ziyaret etti. Takribî 10 dakika süren ziyarete basın üyeleri alınmadı.

Ziyaret sonrasında basın üyelerine Yenice’nin sağlık vaziyetine ait bilgi veren Akdağ, Yenice’nin şuurunun yerinde olduğunu ve kendisi ile irtibat kurabildiğini söyledi.

Akdağ, Yenice’nin gidişatının çok daha iyiye gideceğini dile getirerek, “Okmeydanı’ndaki kıymetli hekim dostlarımız ve meslektaşlarımız, olayın başlangıcından beri, hem operasyona sırasında hem de daha sonraki yoğun bakım evresinde çok büyük galibiyet gösterdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51089&cat=220&dt=2008/01/12

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.