AIDS Aşısına Doğru Bir Adım Daha

11.09.2023
288
AIDS Aşısına Doğru Bir Adım Daha

Çağımızın en ehemmiyetli hastalıkları arasında olan AIDS korkutuculuğu ve dağılma sürati sebebiyle gündemden düşmüyor. Son zamanlarda AIDS Aşısı için yapılan çalışmalar ve parçalayan mali kaynaklar …

Çağımızın en ehemmiyetli hastalıkları arasında olan AIDS korkutuculuğu ve dağılma sürati sebebiyle gündemden düşmüyor. Son zamanlarda AIDS Aşısı için yapılan çalışmalar ve parçalayan mali kaynaklar tüm dünyada insan sıhhati için yapılan en ehemmiyetli yatırımlar arasında!

AIDS Aşısı için muhtelif kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar suratlarca milyon doları gözden çıkarırken umut veren, suratları güldüren bir haber de Merck & Co.’dan geldi! Merck’in araştırma evresindeki HIV/AIDS Aday Aşısı, Ortak Muayenehane Çalışma’nın Faz II aktiflik testi aşamasına erişti.

2004 senesinde HIV ile yaşayan şahısların rakamı takribî 40 milyon olarak bildiriliyor. Yüzde 95′i büyümekte olan ülkelerde olmak üzere, her gün 13000 yeni HIV enfeksiyonu hadisesi ile karşılaşıldığı düşünülürse; tüm dünyayı etkileyen bu salgında rastgele bir gerileme işaretinin söz mevzusu olmadığı görülecektir. Değişik enfeksiyöz hastalıklarda olduğu gibi, AIDS’in sonlandırılması için de uzun vadeli umutlar arasında en ehemmiyetlisi bir aşının geliştirilmesidir. Hastalığın önlenmesi ve rehabilitasyonu ile beraber aşılar, HIV enfeksiyonu ile girişilen gayrette takip edilecek ortak taktiğin en kritik kısmını oluşturmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde HIV Aşı Çalışmaları Grubu HIV Vaccine Trials Network – HVTN ile Merck & Co.,Inc, Merck’in araştırma evresindeki HIV/AIDS aday aşılarından birini kullanarak ortak bir faz II “Tez – Delil” proof-of-concept çalışması başlatmış olduklarını duyurdular. Bu çalışma Merck ve HVTN’in Kuzey ve Güney Amerika, Karayipler ve Avustralya’daki muayenehane çalışma merkezlerinde yürütülecek.

Merck, HVTN grubu ve HVTN’ye finansman ve destek sağlayan bir müessese olan Milli Alerji ve Enfeksiyöz Hastalıklar Enstitüsü’nün National Institude of Allergy and Infectious Diseases – NIAID işbirliği ile yürütülecek olan bu çalışma; Merck’in aşı araştırmalarındaki mücadelelerinden ve muayenehane çalışmalardaki uzmanlığından kaynaklanan eforu ile, HVTN’nin muayenehane çalışma tecrübelerini ve evrensel kapasitesini bir araya getiriyor.

HVTN’in Baş Tahlilcisi olan Dr. Lawrence Corey “Tez-delil çalışması bir aday aşının belli bir hastalık üzerindeki tesirini kanıtlamak üzere planlanmış bir çalışmadır, fakat bu çalışmalarda geniş rakamda katılımcılara yada binlerce katılımcının araştırılmasını gerektiren Faz III çalışmalardaki gibi büyük kaynaklara gereksinim yoktur” açıklamasını yapıyor.

Merck Muayenehane Araştırmalar Kısmı Eş Başkanı Jeffrey Chodakewitz: “Bu çalışma Merck’in aday aşısı sayesinde HIV-1′e karşı oluşturulan hücresel immün cevabın, HIV enfeksiyonunu etkilemeye yetecek kadar güçlü bir cevap olup olmadığının yanıtını verecek kritik bir testtir” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor; “HVTN ile aramızda devam eden ilişkiyi, HIV/AIDS aşı geliştirme programımızın bir sonraki ehemmiyetli adımı olan bu düzeye taşımaktan dolayı memnuniyet dinlemekteyiz.”

20 senelik emek
Bu çalışma, analistleri neredeyse 20 yıldır bir HIV/AIDS aşısı geliştirmek emeliyle çalışmalar yürüten Merck ile, finansman ve takviyeyi Milli Sağlık Müesseseleri’ndan biri olan NIAID tarafından sağlanan ve dünya çapında bir muayenehane çalışma grubu olan HVTN arasındaki ortak çalışmalardan ikincisidir. Merck ile HVTN, hali hazırda, Merck’in eskiki aday aşılarından birinin beden tarafından tolere edilebilirliği ve bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğini deneyen evrensel bir muayenehane çalışmayı da ortaklaşa yürütmektedir. Bu çalışma dünyanın muhtelif yerlerindeki 18 şehirde devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.