Ağır et yemekleri ve yağlı gıdalar

28.11.2022
1.182
Ağır et yemekleri ve yağlı gıdalar

Beslenmede ise bazı tertip etmeler yapmamız gerekiyor. Ağır et yemekleri ve yağlı hamur işlerinin hem günlük tempoyu yavaşlattığını hem de tansiyon ve kalp hastalıkları tehlikesini artırdığını …

Beslenmede ise bazı tertip etmeler yapmamız gerekiyor. Ağır et yemekleri ve yağlı hamur işlerinin hem günlük tempoyu yavaşlattığını hem de tansiyon ve kalp hastalıkları tehlikesini artırdığını ifade eden uzmanlar şu tekliflerde bulunuyor:

“Yemek seçerken çok dikkatli olunmalı. Öncelikle ağırlıklı olarak sebze ve meyve harcamalıyız. Hem bol akışkan kapsarlar, hem de bolca vitamin ve mineralleri vardır. Bunların her öğünümüzde kesinlikle olması gerekiyor. Yeniden soframızdan hiç yetersiz olmayacak yoğurt ve ayran gibi süt ve türevleri olmalıdır. Tansiyonu sıcaktan düşenler tuzlu ayran içmeli. Enerjiyi bitirmek açısından karbonhidrat yeteri kadar alınmalıdır. Zira aşırısı sıcakla beraber uyku yapabilir. Et ve türevlerinin sebzenin içinde olmasını seçim edin. Fazla yağlı etler ve fazla et, kalp krizi tehlikesini artırabilir. Ter bezlerimizin daha fazla çalıştığı şu yarıyıllarda daha az baharatlı yemekleri seçim edin. Böylece kendimizde ağır kokuların oluşmasını da yasaklamış oluruz. Bu hem başkalarına hem de kendimize olan hürmetimiz bakımından ehemmiyetlidir. Yumurta gibi alerji yapan besinleri çocuklara yaz yarıyılında gün fazla veya iki günde bir vermek gerekir. Çocuklarda yaz yarıyılına bağlı olarak iştahsızlık oluşabilir. Çocukları yemek mevzusunda zorlamak yemek fikrinden tamamen uzaklaşmalarına neden olabilir. Çok zorlamadan az ve sık beslenmelerini sağlamak gerekir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.