16 dev hastane kurulacak

30.10.2023
256
16 dev hastane kurulacak

Peki Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa stili ‘sağlık şehirleri’ hangi şehirlere yapılacak ? Sağlık Bakanı Akdağ, sağlık şehirleri projesi çerçevesinde 16 şehir merkezinde dev yerleşkeler oluşturulacağını açıkladı. İlk …

Peki Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa stili ‘sağlık şehirleri’ hangi şehirlere yapılacak ?

Sağlık Bakanı Akdağ, sağlık şehirleri projesi çerçevesinde 16 şehir merkezinde dev yerleşkeler oluşturulacağını açıkladı. İlk sağlık kampüsü Ankara’da Bilkent ve Etlik’te 1 milyon 400 bin metrekarelik alana kurulacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakan Erdoğan’ın “sağlık şehirleri” adını verdiği proje için ilk adımın bu sene atılacağını açıkladı. Akdağ, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da da eşleri olan sağlık şehirlerinin kurulması için çalışmaların bitirildiğini söyledi.

İlk dev sağlık yerleşkelerinin Ankara’da Bilkent ve Etlik’te kurulacağını, arsalarının alındığını, projelerinin hazırlandığını, bu sene inşaatları için ihaleye çıkılacağını kaydolan Akdağ, dev sağlık yerleşkelerinin 4 sene içinde bitirilmesini amaçladıklarını bildirdi. Bakan Akdağ, şehir merkezinde bulunan ve Ankara’nın muhtelif bölgelerini ayrılan devlet sağlık kurumularının da bu yerleşkeye taşınacağını ifade etti.

TARİH OLACAKLAR
Akdağ, “Numune Sağlık Kurumu, Yüksek İhtisas Sağlık Kurumu, Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlık Kurumu, Büyük Doğum Sağlık Kurumu kapatılacak. Mahallelerde örneğin Sincan’da, Keçiören’de olan sağlık kurumularımız ise duracak” dedi. Bakan Akdağ, İstanbul’da 3 ya da 5 dev yerleşkenin kurulacağını belirtti. Akdağ şöyle devam etti:

“Karadeniz’de Trabzon ve Samsun’da, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van ve Erzurum’da, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Diyarbakır ve Gaziantep’te, Orta Anadolu’da Ankara’nın yanı gizeme Kayseri ve Konya’da, Akdeniz’de Antalya ve Adana’da, Ege’de İzmir’de, Marmara Bölgesi’nde İstanbul’un yanı gizeme Bursa’da dev sağlık yerleşkeleri kurulacak. Ayrıca Kocaeli, Balıkesir, Manisa, Mersin, Şanlıurfa gibi şehirlerde ara merkezler oluşturulacak.”

YOĞUN BAKIMA Amerika Birleşik Devletleri MODELİ
Sağlık Bakanı Akdağ, yeni yerleşkelerin ve sağlık kurumuların üretiminde yoğun bakım birimlerinin Amerika Birleşik Devletleri’deki sağlık kurumulara eş biçimde inşa edileceğini de vurguladı. Akdağ, yoğun bakımlardaki koğuş sisteminin de tamamen sona ereceğini ve Amerika Birleşik Devletleri’deki sistemin bir eşinin uygulanacağını söyledi.

Akdağ, “Amerika Birleşik Devletleri’de tamamen sırça kısımlardan oluşan yoğun bakım birimleri var. Bunlar tek karakter. Böyle bir alt yapının hazırlanmasının ardından hasta yakınları da bu birimlerde hastanın yanına girebilecek, hudutlu saatlerde hasta ile konuşabilecek. Filmlerde de görüyoruz, hasta yakını oturuyor yoğun bakımdaki hastası ile konuşuyor, kitap okuyor. Bunun hastanın iyileşmesine katkıda bulunduğunu düşünüyoruz” dedi.

GÜÇLE DOĞUMA GİRMEK OLMAZ
AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan’ın erkeklerin de eşleriyle beraber doğuma girmesine ait önerisini değerlendiren Akdağ, uygulamanın hakikatleştirilebilmesi için sağlık kurumuların alt yapı olarak hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

“Bu uygulama güçle olmaz. İsteğe bağlı olmalı. Zati şu anda erkeklerin eşleriyle beraber doğuma girmesi mevzusunda kanuni bir mani, yasak yok” diyen Akdağ laflarını şöyle sürdürdü: Erkeklerin de bu güzergahta arzları yok. Ama, bu gündeme getirildi. Direktif verdim. Bunu bir komiteye araştırdıracağım. Ben eşimin doğumlarına girebilirdim, ama girmedim. Bu o takımı etkilemek olur. Girmeyi de istemem. Belki eşim de istemez girmemi. Bazı bayanlar o güç anını eşlerinin görmemesini isteyebilir” dedi.

BUGÜN

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52071&cat=220&dt=2008/01/20

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.