‘Zayıflamak’ kansere iyi geliyor

08.05.2023
636
‘Zayıflamak’ kansere iyi geliyor

Zayıflamak için yapılan mide küçültme operasyonlarının, kanser tehlikesini yüzde 80 eksilttiği ileri sürüldü. Los Angeles Times gazetesinde çıkan habere göre, Kanadalı bilim adamlarınca yürütülen araştırmada, en …

Zayıflamak için yapılan mide küçültme operasyonlarının, kanser tehlikesini yüzde 80 eksilttiği ileri sürüldü.

Los Angeles Times gazetesinde çıkan habere göre, Kanadalı bilim adamlarınca yürütülen araştırmada, en yaygın kanser cinslerinden oluşan göğüs ve sütun kanseri zayıflama operasyonu geçiren hastalarda sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 70 oranında eksilme oldu.

Gazete, Ağustos 2007’de bu operasyonlar üzerine yapılan son çalışmanın, kanserlerin tam cinslerinde vefatları eksilttiği güzergahındaki iki araştırmanın belirtilerini doğruladığını yazdı.

Buna rağmen haberde, Amerika Birleşik Devletleri’deki Cedars-Siani Tıp Merkezinden Dr. Edward H. Philips’ın neticelere kuşkuyla yanaştığı belirtilirken, kanser gelişiminin uzun zaman aldığı ve hastaların yalnızca 5 yıldır izlendiği biçimindeki görüşlerine yer verildi. Philips, zayıflama operasyonundan evvel hastaların çok yaygın olarak mamografi, kolonoskopi ve endoskopi muayeneleri yaptırdıklarını belirtirken, “belki de kanserli olmayan hastalar seçiliyor” biçiminde konuştu.

Araştırmayı yürüten takımdan Dr. Nicolas Christou’nun ise, Philips’e karşı çıkarak çalışmanın yapıldığı Kanada’da bu cins taramaların standart bir sağlık hizmeti olmadığını belirterek, bazı hastaların çalışmanın başlamasından 15 sene evvel operasyon geçirdiklerini ve kanserin büyümesi için bolca zaman olduğunu söyledi.

Geçen yıl 205 bin Amerikalı’nın zayıflama operasyonu yaptırdığı ve bu sayının her yıl yüzde 5 oranında artığı bildiriliyor.

Kaynak: http://www.guncel.net/saglik/2008/06/21/zayiflamak-kansere-iyi-geliyor.htm

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.