Zamansız yenen gıda “kısırlık” nedeni

16.05.2023
641
Zamansız yenen gıda “kısırlık” nedeni

Kısırlığa yol açan endometriozis, giderek daha fazla kadını etkiliyor. Çocuk sahibi olmakta eforluk sürükleyen kadınların yarısının çoğunda görülen şiddetli ağrılara, kiste ve kısırlığa yol açan hastalık …

gıda
Kısırlığa yol açan endometriozis, giderek daha fazla kadını etkiliyor.

Çocuk sahibi olmakta eforluk sürükleyen kadınların yarısının çoğunda görülen şiddetli ağrılara, kiste ve kısırlığa yol açan hastalık olan endometriozis, giderek daha fazla kadını tesiri altına alıyor.Yapılan araştırmalar, endometriozisin beslenme şekliyle de yakından alakalı olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle mevsimi dışında yenilen ve genetiği ile oynanmış sebze ve meyvelerin endometriozisine sebebiyet veriyor.

REHABİLİTASYONSUZ ÇOCUK OLMUYOR
Kısırlık sebebiyle müracaatta bulunan kadınların yüzde 25íinde görülen hastalığın bulguları, şiddetli adet kanamaları, cinsel ilişki ve dışkılama sırasında ağrı olarak kendini belirli ediyor. Hastalığın görüldüğü kadınların yüzde 50’si ise çocuk sahibi olabilmek için rehabilitasyon görmek zorunda. Hastalığın oluşmasının beslenme tarafına vurgu yapan Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Amerika Birleşik Devletleri Öğretim Azası Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, “Endometriziozisin giderek çoğaldığını izliyoruz. Zira yaşam şeklimizi bozuyoruz ” diye konuştu.

OCAKTA DOMATES MARİFET Mİ ?
Özellikle ağaç ve nebat ilaçlamasında yoğun olarak kullanılan, böcek ve böcekleri yok etmek için kullanılan madde olan pestisit yumurtaları etkiliyor. Ocak ayında domates yemenin marifet olmadığını belirten Şatıroğlu, “Her mahsulü zamanında ve natürel yemeliyiz” dedi. Ağrılı adet görenlerin hekim hakimiyetinden geçmesi gerektiğinin altını çizen Şatıroğlu, ağrılı adet görenlerin ve cinsel ilişkide ağrı sürükleyenlerin endometriozisin en büyük bulgusu olduğunu ve rehabilitasyon edilmezse kısırlık yapabileceği vurgusunu yaptı.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=61133&cat=220&dt=2008/03/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.