Yürürken sakın bunu yapmayın!

28.02.2023
895
Yürürken sakın bunu yapmayın!

Yürürken cepten konuşanlar daha fazla ışınım sürüklüyor… Vasıtalarda seyahat sırasında ve yürürken cep telefonuyla konuşan bireyler elektromanyetik ışınımdan 5 kat daha fazla etkileniyor. Uzmanlar, hareket halindeyken …

Yürürken cepten konuşanlar daha fazla ışınım sürüklüyor…

Vasıtalarda seyahat sırasında ve yürürken cep telefonuyla konuşan bireyler elektromanyetik ışınımdan 5 kat daha fazla etkileniyor. Uzmanlar, hareket halindeyken cep telefonuyla konuşulmaması ihtarında bulunuyor.

Zaman Gazetesi’ndek, habere göre, elektromanyetik dalga açısından cep telefonlarının birinci derecede tesirli olduğunu kaydolan Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Abonesi Prof. Dr. Osman Çerezci, “Hareketsiz vaziyette 30 birim elektromanyetik dalga yayan cep telefonu, hareket halindeyken 150 birime kadar varan elektromanyetik dalga oluşturabiliyor. Misalin taşıtla hareket halindeyken yapılan görüşmede konuşmayı aralıksız devam ettirebilmek için cep telefonu yüksek eforda çalışıyor. Yüksek eforda çalışması demek daha fazla elektromanyetik dalga salınması demek. Hareket halindeyken yapılan görüşmede 4 veya 5 kat daha fazla elektromanyetik ışınıma maruz kalınıyor.” dedi. Çerezci, vasıtada cepten konuşma yapılmamasını, irtibatın iletileşerek yapılmasının yararlı olacağını kaydoldu.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/573542-yururken-sakin-bunu-yapmayin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.