Çocuklar veya kilo kaybetmesi gerekmeyen kişiler için iyi beslenme

12.02.2023
867
Çocuklar veya kilo kaybetmesi gerekmeyen kişiler için iyi beslenme

Ülkemizde bu kadar çok alerji, bağışıklık sistemi rahatsızlık­ları ve kanser görülmesinin sebebinin çocuklarımızı besleme biçimimiz olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki yaşamımızın erken yarıyıllarında nasıl beslendiğimiz, …

Ülkemizde bu kadar çok alerji, bağışıklık sistemi rahatsızlık­ları ve kanser görülmesinin sebebinin çocuklarımızı besleme biçimimiz olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki yaşamımızın erken yarıyıllarında nasıl beslendiğimiz, ileride sıhhatimizin nasıl olacağı mevzusunda daha güçlü bir tesire sahip. Üç kızım var ve bugünün deli dünyasında sıhhatli çocuklar yetiştir­menin ne kadar güç olduğunun farkındayım.

Ebeveynlerin heyecanlı bir biçimde, hastalıklı erişkinlerden oluşan bir ulus yarattığı bir etrafta yaşıyormuşuz gibi görünüyor.
Benim yaşadığım yerde, ebeveynler ve komşular her fır­satta farkına varmadan çocuklarını zehirlemeye çalışıyor. Sa­dece kendi çocuklarını şeker dolu ve trans yağlar kapsayan yiye­ceklerle beslemekle kalmıyor, her doğum gününde, spor kar­şılaşmasında ve sosyal vaziyette şekerle kaplı donatları, pasta­ları ve şekerleri tam kalabalık için getiriyorlar. Mektepler de, hoca ve ebeveynlerin çocukları kumpaslı bir biçimde abur cubur gıdalarla beslenmeye ittikleri bir başka mekan. Ebeveynler olarak hepimizin çocuklarımızı daha besleyici gıdalarla beslemek gibi bir gayeyi olmasını beklerdim: Daha çok sebze, meyve, ham kuru yemiş ve çekirdekler ve fasulye ve baklagiller gibi. Bununla beraber, kumpaslı olarak sıhhatsiz gıdalar yemesine izin verildikçe hiçbir çocuk sıhhatli beslenmeyecektir.

Bunu muvaffak olmanın tek yolu konutu sıhhatsiz gıdalardan arınmaktır; böylece çocuklar acıktıklarında sıhhatli seçe­neklerden yemek zorunda kalırlar. Yalnızca sıhhatli besin alternatifleri bulduklarında, en azından konutta olduklarında sağ­lıklı bir biçimde besleneceklerdir.
Bununla beraber, bu kitaptaki beslenme kaideleri, bir çocuk ya da ince bir sporcu için kalori ve yağ açısından çok kısıtlıdır. Ama, sıhhatli yeme ve uzun ömür kaideleri değişmezdir. Tek yapılması gereken perhizin kalori ve yağ yoğunluğunu, ham kuru yemişler ve çekirdekler, kuru yemiş yağları ve avokado gibi tamsal yağ ve kalori kaynakları ile artırmaktır. Nişastalı sebzeler ve bütün hububatlar daha çok harcanabilir ve sebze ve hububat yemekleri soslarla, kuru yemişlerle zenginleştirilebilir.

Şayet kilo almak istiyorsanız, çok yemek yemek bedeni­nuza daha çok yağ ilave edecektir. Daha fazla yemek yiyerek bir bireyin adalelerini artırması çok ender görülen bir gidişattır. Bedeninizin istediğinden fazla yemek için kendinizi güç­lamanız iyi değildir. Kilo almak istiyorsanız adalelerinizi ge­liştirmek için ağırlık kaldırın; egzersiz yapmak da iştahınızı açacaktır. Sıhhatli bir perhiz yediğinizde, doğa lüzumunuz ola­cak kadar adale kütlesinin bedeninizde olmasını sağlayacaktır; ancak ek bir gerginlik uygularsanız adaleleriniz büyüyecektir. Natürel ki, bu kitap fazla kilolu olup kilo vermeyi arzu edenler için yazılmıştır. Aşın cılız olan ve kilo almak isteyenler kendi lüzumlarına uyacak biçimde bu yeme tasarısını değiştirmeli­dirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.