Yaz ayları hemoroid hastalığını tetikliyor

18.01.2023
1.052
Yaz ayları hemoroid hastalığını tetikliyor

Bazı rahatsızlıkların görülme oranı mevsimsel farklılıklara göre değişiklik gösteriyor. Bu vaziyetten en çok etkilenen uzuvların başında ise sindirim sistemi geliyor. Yaz aylarında özellikle bu bölgede …

Bazı rahatsızlıkların görülme oranı mevsimsel farklılıklara göre değişiklik gösteriyor. Bu vaziyetten en çok etkilenen uzuvların başında ise sindirim sistemi geliyor. Yaz aylarında özellikle bu bölgede görülen hastalıklarda çoğalış yaşandığını belirten Özel Medline Konya Sağlık Kurumu’nden Prof. Dr. Adnan Kaynak, sosyal hayatı da negatif istikamette etkileyen hemoroid ile alakalı bilgilendiriyor.

50 yaşına gelen her iki erişkinden birinde görülen hemoroid, oldukça yaygın bir hastalıktır. Kalın bağırsağın sonunda bulunan toplardamarların genişleme, şişme ve kanamalarına hemoroid ismi verilir. Yaz aylarında ısınan havanın damarlarda genişleme alana getirmesi ile beraber hemoroid hastalığında da tutuşmalar görülür. Aynı zamanda değişen beslenme alışkanlıkları da basurun yaşattığı kasvetleri artırır. Bununla beraber uzun vakit ıslak mayoyla oturmak da hastalığa bağlı şikâyetlerin çoğalmasına neden olur.

Basurun başlıca bulguları arasında şişen damarların yıkımı sebebiyle yaşanan kanamalar yer alır. Kanamaların az ya da çokluğu değişebilir. Bireyler hemorid olduklarını çoğu defa, ağrı dışında tuvalet pakliği sırasında ele gelen hemoroit memelerinden ve tuvalet kağıdına geçen kandan kavrarlar. Bir başka bulgu da makat bölgesinde kaşıntı ve tahriştir.

Basurdan korunmak için;
• Meyve ve sebzeleri kabuklarını cetmeden olası olduğunca ham olarak harcayın
• Kurutulmuş meyve harcamaya özen gösterin
• Günde 2,5 litre su içmeyi bakımsızlık etmeyin
• Kumpaslı dışkılama alışkanlığı kazanmaya çalışın
• Uzun vakit oturarak çalışıyorsanız, arada kısa molalar vererek kalkın ve büroda da olsa gezin
• Yaz yarıyılında ıslak mayo ile uzun vakit oturmayın

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.