Yanlış diyet verem nedeni

28.10.2023
246
Yanlış diyet verem nedeni

Şuursuzca yapılan uzun süreli şok perhizler vereme davetiye çıkarıyor.. Şuursuzca yapılan uzun süreli şok perhizlerin tüberküloza davetiye çıkardığı belirtildi. Tüberküloz, en çok sürücüler üniversite talebeleri ve …

Şuursuzca yapılan uzun süreli şok perhizler vereme davetiye çıkarıyor..

Şuursuzca yapılan uzun süreli şok perhizlerin tüberküloza davetiye çıkardığı belirtildi. Tüberküloz, en çok sürücüler üniversite talebeleri ve ev hanımlarında görülüyor..

Memorial Sağlık Kurumu Göğüs Hastalıkları Kısmı Uzmanı Dr. Füsun Soysal, şuursuzca yapılan uzun süreli şok perhizlerin Verem hastalığına başka bir deyişle millet arasında öğrenilen ismiyle tüberküloza davetiye çıkardığını belirtti. Soysal, beden mukavemetini düşüren stres, uykusuzluk ve beslenme noksanlığının, tüberküloz hastalığının en ehemmiyetli sebepleri olduğunu vurguladı. Daha evvel, alkol ve sigara kullanan, iyi beslenmeyen insanların hastalığı olarak öğrenilen tüberkülozun son zamanlarda, zayıflama şansına özellikle şok ve uzun süreli perhizler yapan kadınlarda, toplu taşıma vasıtaları ile taksi sürücülerinde, ev hanımlarında, üniversite talebelerinde çok fazla görülmeye başlandığına dikkat çekti. Uzun süreli ve şuursuz olarak yapılan perhizlerin, beslenme eksikliği sebebiyle beden mukavemetini düşürdüğüne dikkat toplayan Soysal, perhizlerinde sebze, meyve ve etten yoksun bir beslenme programı uygulayanlar için tüberkülozun büyük bir risk oluşturduğunu vurguladı.

HAVASIZ, KAPALI ETRAF…
Soysal, toplu taşıma vasıtaları, otobüs ve minibüs sürücüleri ile taksi sürücülerinin tüberküloz tehdidi altında olduğuna dikkat toplayarak, “Özellikle kış aylarında sırçaların kapalı olduğu havasız ve kalabalık bir civarda, öksürük ve aksırık ile tüberküloz mikrobu saçan hastalar sebebiyle, bu mikrobu bedenine rahatlıkla alabilir. Beden mukavemeti düştüğü anda da hastalık ortaya çıkmaktadır” dedi.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=50586&cat=220&dt=2008/01/09

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.