Varis

23.04.2023
692
Varis

Özellikle bayanlarda görülen, fizyolojik olduğu kadar estetik açıdan da rahatsız eden varise karşı teklifler…

Sıhhatimizi gözetmenin yollarından en ehemmiyetlileri, doğru beslenme alışkanlıkları ile birlikte yapılan vücutsal egzersiz programlardır.

Günümüzde insanların gerekçeler öne sürerek sıhhatlerini gözetmek için mücadele göstermemelerinin neticesinde başta kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları olmak üzere adale, hormon, asap ve psikolojik sistemlerinde negatif güzergahta metamorfozlar görülmektedir. Kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında beslenme ve hareketsiz hayatın dışında genetik etkenlerin ehemmiyeti büyüktür.

Damar Genişlemesi

Özellikle bayanlarda görülen ve fizyolojik olduğu kadar estetik açıdan da insanları rahatsız eden bir hastalık olan varis, bedenimizde bulunan toplar damarların muhtelif sebeplerden dolayı genişlemesiyle alana gelmektedir. Bayağıda kalpderi, bedende atardamarlarla sevk edilen kan, daha sonra yine kalbe dönmek için toplardamarlar desteğiyle kan sirkülasyonu sağlamaktadır. Dünyamızdaki yer çekimi kanın toplardamarlardan yukarıya çıkmasını güçleştirmektedir. Toplardamarlarda bulunan kapakçıkların yozlaşmayı neticesinde varis ismi verilen rahatsızlık alana gelmektedir.

Şişme Ve Ağrı

Bulguları ise toplardamarların kıvrımlı ve bölüm bölüm genişlemiş bir hal almasıyla ortaya çıkar. Ayakta uzun bir müddet hareketsiz kalınınca alt bacakta şişmeler ve ağrılar ortaya çıkar. Çok ender görülmekle birlikte kaşıntı da yapabilir. Rehabilitasyon edilmez ise dolaşımın bozulmasından dolayı kanda pıhtılaşma ve yukarıyada saydığımız bulguların şiddetlenerek çoğalmasına neden olur. Rehabilitasyonu operasyonla olabildiği gibi ilaç rehabilitasyonuyla da zaferli neticeler alınabilmektedir.

Dikkat Edilecek Noktalar

Sıcak su ile banyo yapılmamalıdırSauna, jakuzi ve buğu banyosunu kullanmamaları gerekmektedirAyakta uzun müddet hareketsiz beklenmemeliYataktan kalkmadan varis çorabı giyilmelidirKasların, damarların üzerindeki masaj tesirinden faydalanmak için yürüyüş yapılmalıdırDinlenme sırasında ayakları kalp seviyesinin üzerine çıkartmalısınızSıcak havalarda dolaşım veya uzun müddet ayakta kalmışsanız eve gelince varisli bölgeyi soğuk su ile yıkayarak istirahat edinBu mevzuda uzman bir hekime giderek rehabilitasyon için lüzumlu koşulları yerine getirmelisiniz.

Doğru Beslenme Ve Egzersiz; Hatasız Bir Bedenin Garantisi…

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.