Uzun Boylu Olmak En İdeali

04.09.2023
313
Uzun Boylu Olmak En İdeali

Bilim adamları; beden biçimi, boy ve yağ dağılımının “daha öncekine oranla” sağlık üzerinde daha çok tesirinin olduğunu ortaya çıkardı. İngiltere’den elde edilen bilgiler, sağlık tehlikeleri göz …

Bilim adamları; beden biçimi, boy ve yağ dağılımının “daha öncekine oranla” sağlık üzerinde daha çok tesirinin olduğunu ortaya çıkardı. İngiltere’den elde edilen bilgiler, sağlık tehlikeleri göz önünde bulundurulduğunda, en ideal boyun uzun olduğunu gösterdi.

Ancak uzun boylu olmanın da; göğüs kanseri, prostat, kolorektal, lösemi ve lenf kanserine tutulma gibi kendine özgü tehlikeleri bulunuyor. Bilim adamları, uzun boylu insanların daha çok yaşaması ile kanserin yaşlılık hastalığı olması arasında bir bağ olduğunu düşünüyor.

Değişik taraftan, Bristol Üniversitesi Epidemioloji Profesörü David Gunnell’a göre kısa insanlar kalp hastalıkları ile felce tutulma tehlikesine sahipler. Gunnell, “Bu sene yayınlanan ve 4 bayanı araştıranların da dahil olduğu bir hayli çalışma, kısa bacaklı insanların uzun bacaklı insanlara oranla kalp rahatsızlıklarına tutulma tehlikesinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Kısa boylu erkeklerin de aynı tehlikeyle karşı karşıya olduklarını biliyoruz” dedi.

Bu ay başında New England Journal of Medicine New England Tıp Mecmuası, doğarken fazla kilolu ve 14 yaşında daha uzun olan kızların ileriki yaşlarda göğüs kanserine tutulma tehlikesinin çok daha fazla olduğunu öne sürdü. Beden biçimi ve sağlık tehlikeleri arasındaki iletişim, uzun bir zamandır araştırılıyordu.

Misalin, yağların kalçalarda ve yanlarda yoğunlaştığı armut biçiminde bedenin yağların belde yoğunlaştığı elma biçimindeki bedene göre daha sağlıklı olduğunu öğreniyoruz.
20 seneden fazla zamandır devam eden araştırmalar, elma biçiminde vücuda sahip olan insanların kalp ve şeker hastalığına daha çok tutulduğunu doğruladı.

2 hafta evvel İngiltere Milli Obezite Forumu’nda açıklanan yeni rapor, bel genişliği 89 cm’den fazla olan bayanlar ile 101 cm’den fazla olan erkeklerin şeker ile kalp rahatsızlıklarına tutulma tehlikesinin 4 kat çoğaldığını gösteriyor.

Ancak kilo alımı, perhiz ve egzersizle hakimiyet edilebilir. Uzmanlara göre, kilo verin sağlık meseleleriniz eksilsin; boy ise, doğmadan evvel belirleniyor.

Avustralya’da yapılan bir araştırma, boy ile beslenme arasındaki güçlü ilişkiyi ortaya çıkararak, kısa ve geniş bir nesil geliştirdiğimiz hakkındaki evhamları sarihe çıkardı.
Sidney Üniversitesi okutmanlarından Dr Jenny O’Dea, Avustralya’nın bir hayli fukara bölgesinde yetişen çocuk ve erişkinlerin boylarının 2 cm uzamasını yasaklayan bir çeşit eksik beslenme ile karşı karşıya olduğuna inanıyor.

O’Dea; bu çocukların çikolata, şeker, cips ve hafif meşrubatlar gibi kendilerini şişmanlatan gıdalar harcadıklarını; protein, demir ve kalsiyum gibi potansiyel boylarına ulaştırıcı gıdalar yemediklerini söylüyor.

Netice olarak bu şahıslar boylarına oranla şişmanlayarak ileride tutulabilecekleri hastalıklara davetiye çıkarmanın yanı gizeme Avustralya’yı saran obezite salgınına katkıda bulunuyor.

Değişik tahliller, anne sütüyle beslenmemenin, çocukluk yarıyılında eksik beslenmenin ve düşük sosyo ekonomik geçmişin boy uzaması üzerinde güçlü olumsuz tesirleri olduğunu gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde yapılan bir araştırma, kilolu ancak hareketli erkeklerin zayıf ancak hareketsiz erkeklere oranla daha sağlıklı olduklarını ortaya koydu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.