Teknoloji kanser yapıyor

02.11.2023
232
Teknoloji kanser yapıyor

Cep telefonu, bilgisayar ve elektronik eşyalara dikkat edin… Teknolojik ürünler hastalık saçıyor. Elektromanyetik dalgalar yayan cep telefonları kanser riskini artırıyor. Uzmanlara göre, kanser artışında teknolojinin payı …

Cep telefonu, bilgisayar ve elektronik eşyalara dikkat edin…

Teknolojik ürünler hastalık saçıyor. Elektromanyetik dalgalar yayan cep telefonları kanser riskini artırıyor. Uzmanlara göre, kanser artışında teknolojinin payı büyük.

Biyologlar Birliği Derneği gelişen teknolojinin getirdiği zararlara karşı uyardı. Gelişen teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı kadar pek çok zararı da beraberinde getirdiğini belirten dernek özellikle cep telefonları, bilgisayarlar ve elektronik eşyaların yaydığı elektromanyetik dalgalara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.
telefon
CEP TELEFONU TEHLİKESİ
Biyologlar Birliği Derneği Başkanı Kadir Sorucuoğlu, cep telefonunun gereksiz kullanımının, insanların saatlerce bilgisayar karşısında oturmalarının beraberinde getirdiğini belirtti. Ayrıca, televizyonun yaydıkları elektromanyetik dalgaların insanları daha stresli ve daha sağlıksız bir nesle doğru götürdüğünü söyledi. Pek çok hastalık ile kanser vakalarındaki artışta teknolojinin payının oldukça fazla olduğunu savunan Dernek Başkanı Kadir Sorucuoğlu, “En büyük tehlikelerden biri cep telefonları. Araştırmalara göre; cep telefonlarından yayılan mikrodalgalar sperm sayısını, hareketliliğini ve kalitesini neredeyse yarı yarıya düşürüyor, genetik yapıyı bozuyor, lenfoma kanserine neden oluyor” dedi.

YÜKSEK TANSİYON RİSKİ FAZLA
Sorucuoğlu ayrıca, kan beyin bariyerinin zedelenmesi, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, kalıcı işitme bozuklukları. embriyo gelişiminin zarar gördüğünü belirtti. Sorucuoğlu kadınlarda düşük riskinin artması, kan hücreleri ile bağışıklık sisteminin bozulması, yüksek tansiyon ve cilt kanserinin de cep telefonlarının zararları arasında sayılabileceğini de ifade etti.

VÜCUDU ETKİLİYOR
Bilgisayarların yaydığı elektromanyetik dalgaların en çok gözlerde olmak üzere tüm sinir sistemi ve vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğunu dile getiren Sorucuoğlu, “Ekranla en az 120 cm mesafe mutlaka sağlanarak çalışılmalıdır. Doğru pozisyonda oturmak da çok önemli bir önlem olacaktır” dedi. Sorucuoğlu bilgisayarın planlı bir şekilde bilgisayar kullanılması gerektiğini belirterek “Bir saat çalışmadan sonra mutlaka en az 15 dakika ara verilmeli böylece hem gözlerin hem kas iskelet sisteminin rahatlaması sağlanmalıdır” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=55159&cat=220&dt=2008/02/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.