Taze yoğurtla balık yenebilir

28.02.2023
848
Taze yoğurtla balık yenebilir

Bakanlık’tan açıklama… Sağlık Bakanlığı, balık ile süt mahsullerinin bir arada tüketiminin zehirlenmeye neden olacağına dair yanlış bir kanı bulunduğunu, oysa balık ve yoğurdun her ikisinin de …

Bakanlık’tan açıklama…

Sağlık Bakanlığı, balık ile süt mahsullerinin bir arada tüketiminin zehirlenmeye neden olacağına dair yanlış bir kanı bulunduğunu, oysa balık ve yoğurdun her ikisinin de taze olması gidişatında bir arada harcanabileceğini duyurdu.

Zaman’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Balık ve Sağlık’ mevzulu metinde, özellikle soğuk kış günlerinde harcanan balığın, kapsadığı yağ asitleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olduğu bildirildi. Kış mevsiminde güneşten fazla faydalanılamadığı için kemik ve diş sıhhatinde ehemmiyetli olan D vitamininin karşılanmasında balık tüketiminin ehemmiyet kazandığına işaret edildi. Millet arasında balık ile süt mahsullerinin yoğurt, ayran vb. bir arada tüketiminin zehirlenmeye neden olacağına dair yanlış bir kanı bulunduğuna dikkat toplayan bakanlık, balık ve yoğurdun taze olması gidişatında bir arada harcanmasının rastgele bir sağlık problemine neden olmadığını vurguladı. Bakanlık, balığın niteliğinin tazeliği ile ölçüldüğünü andırdırarak şu ihtarda bulundu: Balık satın alırken, gözlerinin parlak ve kirsiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, teninin gergin olması ve sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın vazgeçtiği izin hemen düzelmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.