Sigarayı bırakmanız için yeni nedenler

30.03.2023
759
Sigarayı bırakmanız için yeni nedenler

Tarih tanımlamak: Sigara vazgeçme tarihinin doğum günü gibi ehemmiyetli bir tarih olması, bunun duyuru edilmesi büyük bereket sağlar.

Tarih tanımlamak: Sigara vazgeçme tarihinin doğum günü gibi ehemmiyetli bir tarih olması, bunun duyuru edilmesi büyük bereket sağlar. Sigara içme alışkanlıkları: Vazgeçmeden evvel sigaranın içildiği vaziyetler ve saatlerin anekdot edilmesi zorunludur.

Sigarayı vazgeçme sebepleri: Şahısların sigarayı vazgeçme sebepleri değişiklik gösterse de en öne çıkan iki neden sıhhatli yaşamak ve çocuklarına iyi misal olma isteğidir.

Vazgeçme Safhasında İşe Yarayacak 9 Öneri

Sigara vazgeçildiğinde ilk günler çok ehemmiyetlidir. Şayet sigara bir doktorun süpervizörlüğünde vazgeçiliyorsa ilk iki hafta kumpaslı görüşme ve sonra 1, 3, 6 ve 12 aylarda görüşme verimlidir.Görüşmelerde sigarayı vazgeçmiş kalma vaziyeti, motivasyonun kesintisizliği, yine başlama relaps meyli değerlendirilir.Sigaraya yine başlama meyilleri, sigara içmenin vazgeçildiği ilk haftalar içinde olmaktadır. Vazgeçen şahıs ilk iki hakimiyetine kadar sigara içmemişse vazgeçmiş kalma ihtimali yüksektir.Ancak yine başlamalar zafersizlik olarak değerlendirilmemeli ve yine vazgeçme doğrultusunda şahıs motive edilmelidir.Sigarayı eksilterek vazgeçenlerin yine başlama olasılığı bir anda keserek vazgeçenlere göre daha çoktur.Sigara vazgeçildiğinde ilk günler 3-5 dakika süren sigara isteği dalgaları sıklıkla gelecektir. Bu dalgaların bireyin sigara içme alışkanlıklarına göre, evvelden de fark edilebilecek zaman ve vaziyetlerde gelmesi, vazgeçme açısından basitlik sağlar. Sigaranın hasarlarına yoğunlaşarak veya bir dostu ile sohbet ederek bu dalgayı atlatabilir.Aynı zamanda sigarayı vazgeçen şahıs için el alışkanlığının yerini alacak başka el ve ağız alışkanlıkları oluşturulur. İlk günler sigara içilen sosyal civarlardan uzak kalarak 3-5 dakikalık dalgaların gelme sıklığının eksiltilmesine çalışılır.Bol akışkan yiyecek ve meyve harcanarak hemen ağız alışkanlıkları değiştirilir hem de sıhhatli beslenilerek kilo alınmasının önüne geçilir.Egzersize başlamak sigara vazgeçme sırasında görülen fazla yemenin getireceği fazla kilolar ve motivasyon açısından verimlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.