Sigara Ne Kadar Zararlıdır?

30.03.2023
749
Sigara Ne Kadar Zararlıdır?

Sigara akılsal ve fiziksel olarak sıhhatimizi negatif etkilemektedir. Sigarayı vazgeçmeniz ve sıhhatli bir yaşama adım atmanız sigarayı vazgeçtirecek nedenler.

Sigarada 401 çeşit zehir ve 43 çeşit kansere yol açan madde bulunduğunu açıklayan uzmanlar, insanları sigarayı vazgeçmeye yöneltebilecek 10 sebebi açıkladı. Sigaranın kalp, kanser ve solunum yolları hastalıklarına yol açtığına işaret eden, bu sebeplerin dahi tiryakileri alışkanlıklarından vazgeçiremediğini belirten tahlilciler, alttaki sebeplerin, bir hayli insana sigarayı vazgeçtirebileceğini korunuyor.

Sigarayı vazgeçme mevzusunda insanları etkileyebilecek 10 neden şöyle sıralandı:

Sigara iktidarsızlığı körüklüyor.
Sigaranın kan dolaşımını yavaşlattığı ve ereksiyonu yasakladığı araştırmalarla ispatlandı. Tahlilciler genellikle erkek tiryakilerin, cinselliği sigaraya seçim edeceklerini söylüyorlar.Yüzde buruşukluklara yol açıyor.
Sigaranın cilt hücrelerine oksijen ve gıda gitmesini önlediğini ve ağız etrafında dikey buruşukluklara yol açtığını açıklayan uzmanlar, hoşluğunu gözetmek isteyenlere sigarayı vazgeçmelerini öneriyorlar.Sigara içenlerde diş kaybı daha çok görülüyor.
Sigara tiryakilerinde erken yaşlarda diş kaybının daha çok görüldüğüne değinen uzmanlar, ayrıca dişlerde kir alana getiren sigaranın, soluğun makûs kokmasına yol açtığını ve ağızda bakteriler oluşturduğunu belirtiyorlar.Sigara sinüs yollarına zarar veriyor.
Sigaranın sinüs yollarına zarar verdiğini açıklayan tahlilciler, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha az koku aldığını, sigaranın burun duyusunu eksilttiğini kaydediyorlar.Sigara kemik yoğunluğunu azaltıyor.
Sigaranın kemik yoğunluğunu eksilterek, osteoporosis hastalığına yol açabildiğini tespit eten tahlilciler, sigara içenlerde kalça kırılmalarının daha çok olduğuna dikkat çekiyorlar.Sigara insanda bunalıma girmiş havası yaratıyor.
Çoğu insanın stres ve bunalıma karşı sigarayı kurtarıcı bulduğuna değinen uzmanlar, sigaranın insanı daha çok bunalımda gösterdiğini korunuyorlar. Tahlilciler, bunalım içindeki insanlara sigaraya müracaat etmek yerine psikoloğa gitmelerini salık veriyorlar.Sigara yangın sebebi.
ABD’de her sene sigaradan 200 bin yangın alana geldiğini istatistiklerle tanımlayan uzmanlar, sigaradan alana gelen yangınların senede 1000 insanı öldürdüğünü, 3 bin insanın da yaraladığını açıklıyorlar. Sigaradan kaynaklanan yangınların, her sene Amerika’da 300 milyon dolarlık zarara yol açtığı kaydediliyor.Vücutta gezen oksijeni engelliyor.
Sigaranın, eritrositlerin bedene taşıdığı oksijeni yasaklayarak, kalp hastalıkları ve inmeye neden olduğuna değinen uzmanlar, tiryakinin azıcık kaderli olması vaziyetinde ise el ve ayaklarda soğukluk ve sızılı iğnelenmeler görüldüğünü belirtiyor.Sigara dahi dahi vefata götürüyor.
Sigaraya karşı yapılan kampanyalar ve bilimsel araştırmalar karşısında hala sigarayı vazgeçmeyen tiryakinin, kendini öğrenerek vefata attığı ifade ediliyor.Sigara içen veli çocuğuna makûs misal oluyor.
Çocukların genellikle anne ve babalarını taklit etmeye eğilimli olduklarına değinen tahlilciler, sigara içen anne ve babanın, aynı zamanda çocuğuna, sigara içmenin iyi bir şey olduğunu da vurguladığını belirtiyor. ABD’de her gün 3 bin çocuğun sigaraya başladığını açıklayan uzmanlar, sigaraya başlayan her 3 bin çocuktan bininin erişkinlik çağında sigara ile alakalı hastalıklardan can verdiğini açıklıyorlar.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.