Sigara Gece Görüşünü Azaltıyor

07.02.2023
938
Sigara Gece Görüşünü Azaltıyor

Avrupa’nın 16 ülkesinde 2 bin 836 pratisyen doktorla surat surata görüşülerek yapılan STOP Araştırması’nın neticeleri açıklandı.

Avrupa’nın 16 ülkesinde 2 bin 836 pratisyen doktorla surat surata görüşülerek yapılan STOP Araştırması’nın neticeleri açıklandı. Bağımlıların yalnızca yüzde 5’i kendi gayretiyle sigarayı vazgeçerken, bir sene içmemeyi başaranların yüzde 20’si 6 ay ile bir sene içinde yine sigaraya başlıyor. 

Barcelona’da tertip edilen Dünya Kardiyoloji Kurultayı’nde açıklanan STOP Araştırması’nın neticeleri sigarayı vazgeçme mevzusunda tiryakilerin büyük güçlükler yaşadığını bir kere daha ortaya koydu. Hekimlerin sigara içme ve sigarayı vazgeçme mevzusundaki tavırlarını ölçen ve Pfizer şirketinin yardımıyla yapılan Stop Araştırması’na göre, hekimlerin yüzde 52’si rehabilitasyonu en güç hastalık olarak obeziteyi, yüzde 43’ü sigara bağımlılığını, yüzde 3’ü yüksek tansiyonu, yüzde 1’i de yüksek kolesterolü görüyor. 

Araştırma neticelerinin açıklandığı basın buluşmasında konuşan Norveç Ulleval Üniversitesi Önleyici Kardiyoloji Kısmı’nden Prof. Dr. Serena Tonstad, sigara içen hekimlerin yüzde 57’sinin sigara içmeyi hastaların yaptığı ’en hasarlı etkinlik’ olarak değerlendirdiğini söyledi. Buna karşılık sigara içmeyen hekimlerin yüzde 73’ü sigara içmenin en hasarlı alışkanlık olduğunu düşünüyor. 

Prof. Tonstad, “Hastaların sigarayı vazgeçmesinde, sigara içip de bırakmayı başaran hekimler çok tesirli oluyor. Sigara içen hekimler bunu büyük bir mesele olarak görmediğinden hastalarına vazgeçme mevzusunda daha az telkinde bulunuyor” dedi. Ayrıca Prof. Tonstad, sigara içmeyi zayıf istemli bireylerin alışkanlığı olarak değil, nikotin bağımlılığının neden olduğu kronik, tekrarlayıcı bir vaziyet olarak nitelendirdi. 

Sigara Beynin Anatomisini Bozuyor 

Prof. Serena Tonstad, sigara içmenin bireylerin beyin anatomisini etkilediğini söyledi. Beynimizde bir ödül merkezi var. Nikotin maddesi de bu ödül merkezini uyararak dopamin maddesinin salgılanmasına neden oluyor. Dopamin salgılanınca birey mutluluk seziyor. Sigara dumanı bir saniyede akciğerleri geçip beyne eriştiğinden mutluluk duygusu sigara içtikten hemen sonra dinleniyor. İşte sigarayı vazgeçmedeki güçlük de burada başlıyor. Prof. Tonstad, “Bağımlı sigarayı vazgeçmek istiyor, ancak uzun müddet sigara kullananların beynine bazı maddeler yerleşiyor. Bu maddeler beyinde kaldığından, beyin sigarayı unutamıyor” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.