Sessiz Kalp Krizine Dikkat

20.04.2023
628
Sessiz Kalp Krizine Dikkat

Fazla seviyede yeis kalp sıhhatini negatif etkiliyor. Çok beğendiğiniz bir yakınınızı kaybetmeniz, yada ölümcül bir hastalığa tutulduğunu dinlemeniz kalbinizde negatif tesirlere yol açıyor.

Fazla seviyede yeis kalp sıhhatini negatif etkiliyor. Çok beğendiğiniz bir yakınınızı kaybetmeniz, yada ölümcül bir hastalığa tutulduğunu dinlemeniz kalbinizde negatif tesirlere yol açıyor. Bu tesirler öyle beklenmedik neticeler doğurabiliyor ki felç yada inme riskinin yanında, kalp ritminde de bozukluğa neden olabiliyor.

Kalp ritmi tüm fertler için hayatsal ehemmiyete sahip. Kalp ritmini bozan bir hayli biyolojik ve genetik etmenin yanında psikolojik etkenler de var. Onlardan biri de “hoşlandığımız birini” kaybetmek. İşte kalp ritmini bozan kayıplar.

Danimarkalı bilim insanları tarafından asıllaştırılan ve Open Heart Journal’da yayımlanan araştırma, “kalp kırılması” nın yalnızca psikolojik bir olgu olmadığını, fizyolojik neticelerinin de bulunduğunu gösterdi. Bilim adamları, çok hoşlandığı bir yakınını kaybedenlerde, felç ya da kalp rahatsızlıklarına neden olabilen aritmi atrial fibrillation tehlikesinin öbür şahıslara göre yüzde 41 fazla olduğunu tespit etti.

Uzmanlar her duyguyu yerinde ve miktarlı yaşanması gerektiğini fazla üzülmenin sağlık için negatif tesirleri olduğunu belirtti. Özellikle yaşlı insanların bu vaziyetten daha çok etkilendiğini belirten uzmanlar, negatifliklerden olabildiğince uzak yakalanmasını öneri etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.