Savaşçı

01.07.2023
501
Savaşçı

Bereketleri: Başta kuadriseps adaleleri olmak üzere tüm vücudu kuvvetlendirir ve kalp atışlarını süratlendirir. İhtar: Boyun, yüksek tansiyon, bel. Yüksek tansiyonu­nuz varsa ellerinizi başınızın üzerine kaldırmayın. Öne …

Bereketleri: Başta kuadriseps adaleleri olmak üzere tüm vücudu kuvvetlendirir ve kalp atışlarını süratlendirir.

İhtar: Boyun, yüksek tansiyon, bel. Yüksek tansiyonu­nuz varsa ellerinizi başınızın üzerine kaldırmayın. Öne doğru saldırı yaptığınızda kırık olan dizinizin ayak bileği­nizle aynı hizada olduğundan emin olun; şayet dizinizi daha az veya daha fazla uzatırsanız, ona zarar verebilirsiniz. Şayet belinizle alakalı şikâyetleriniz varsa, o zaman ge­riye doğru eğilmeyin. Bunun yerine vücudunuzu dik ve düz tutun. Şayet boynunuzda bir problem varsa, o zaman yukarıya bakmak yerine ileriye bakmalısınız. Bu zorlayıcı bir duruştur.

Metot: Ayaklarınız muhtemel olduğunca sarih ve birbirine paralel olacak biçimde ayakta durun. Sağ ayağınızı 90 derecelik bir açıyla dışarı doğru çevirin ve sol ayağınızın parmaklarını 45 derecelik bir açıyla içe doğru döndürün. Sağ ayağınızın topuğu, sol ayağınızın üst kısmıyla aynı hizada olmalıdır. Sağınıza dönün ve ellerinizi kalçalarınızın üzerine yerleştirin. Sağ kalçanızı olabildiğince geriye doğru iterken sol kalçanızı öne getirerek üst uyluk içleri­nizi birleştiriri. Ağırlığınızın her iki aya­ğınıza denk ayrıldığından emin olun. Doğrudan ileriye bakın. Soluk alın ve kollarınızı yanlara doğru açarak esnetin. Avuç içleriniz birbirleri­ne dönük duracak biçimde kollarınızı başınızın üzerine kaldırarak düz tutun ve omuzlarınızı hafifletin. Seçenek ola­rak ellerinizi dua ediyormuş gibi göğsü­nüzün önünde de birleştirebilirsiniz. Soluk verirken sağ dizinizle ileriye doğ­ru bir saldırı yaparak yerle aranızda dik açı oluşturun, kasığınızı olabildiğince yere yanaştırın ve arkanızda kalan sol bacağınızı düz tutun. Soluk alıp vermeye devam edin. Sağ dizini­zin ayak bileğiniz ile aynı hi­zada ve üzerinde olduğundan emin olun. Şayet değilse, sağ ayağınızı oynatarak doğru hi­zaya getirin. Sağ dizinizin içe doğru eğilmesine izin verme­yin. Başınızı usulca geriye doğru vazgeçin ve yukarıyada du­ran ellerinize bakarken geriye doğru eğilin. Sol topuğunuzu yerden kaldırmamaya çalışın. Kumpaslı ve ritmik soluklar al­maya devam ederek duruşu­nuzu olabildiğince uzun müddet gözetin.

Duruşu sonlandırmak için sağ dizinizi düzleştirirken ne­fes alın ve yine ileriye doğru bakmak için başınızı kaldırın. Soluk verin ve kolla­rınızı usulca iki yanınıza doğru indirin. Soluk alın ve ayaklarınızı birbirlerine paralel hale getirmek için çevirerek önünüze dönün. Yumuşak bir hareketle Öne doğru eğilerek rahatlayın ve dinlenin. Soluk alın ve en son başınızı kaldıra­cak biçimde usulca doğrulun. Aynı operasyonu sol yanınız için de yineleyin.

Karşıt-duruş: Samasthiti veya yavaş­ça öne doğru eğilerek hafifle­mek.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.