Antidepresanlar işe yaramıyor

03.11.2023
261
Antidepresanlar işe yaramıyor

Araştırmacılar ısrarlı: Antideprasanların hiçbir etkisi yok! 47 klinik deneyden çıkan veriler, anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan placebo ya da şeker haplarından çok farklı olmadığını gösterdi. Çalışma sonuçlarına …

Araştırmacılar ısrarlı: Antideprasanların hiçbir etkisi yok!
ilaç
47 klinik deneyden çıkan veriler, anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan placebo ya da şeker haplarından çok farklı olmadığını gösterdi. Çalışma sonuçlarına göre, bu ilaçların ciddi depresyon hastalarında işe yaradığı, ancak bunun da sınırlı seviyede kaldığı saptandı. Akil hastalıkları vakfı SANE’nin başkanı Marjorie Wallace, bu sonuçların doğrulanması halinde ortaya “çok rahatsız edici” bir durumun çıkacağını söyledi. Ancak Prozac ve Seroxat’ın üreticiler, bu deney sonuçlarına karşı çıkıyor. Seroxat’ı üreten GlaxoSmithKline şirketinin sözcüsü, çalışmanın sadece araştırma sonuçlarının belli bir kısmına baktığını bildirdi. Prozac’in üreticisi Eli Lilly, “geniş kapsamlı bilimsel deneyler ve gerçek hayattaki etkileri bu ilacın etkili olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırma yapan bilim adamlarıysa sonuçların doğru olduğunda ısrarlı. İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı bilimadamlarından oluşan araştırma ekibinin başkanı Profesör Irving Kirsch, “Anti-depresan ve placebo alan hastalar arasındaki gelişme farkı da çok değil.” şeklinde konuştu.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57829&cat=220&dt=2008/02/26

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.