Sağlıklı hücreler = uzun yaşam

05.10.2023
189
Sağlıklı hücreler = uzun yaşam

Hücreler neden bedenin işleyişini bozuyor, bedeni dönüş­türüyor ve öldürüyor? Çünkü düzgün beslenmiyorlar. Bu kadar hayati bir soru için bu, çok basite indirgenmiş bir yanıt oldu. …

Hücreler neden bedenin işleyişini bozuyor, bedeni dönüş­türüyor ve öldürüyor? Çünkü düzgün beslenmiyorlar. Bu kadar hayati bir soru için bu, çok basite indirgenmiş bir yanıt oldu. Ama gerçek. Uzun yaşam umudumuz, hücrelerimizin sağlığına bağlıdır.
Hipokrat Sağlık Programı bir yara bandı değildir. Belirti­leri hemen susturmaya ve bedeni hemen onarmaya niyetlen­miş de değildir. Sadece bedenin hücresel yapısını iyileştirme­ye yöneük biyokimyasal bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım işe ya­rıyor, çünkü beden hücreleri kendilerini sürekli yeniliyorlar. Örneğin, cilt hücreleri en çok 28 günde; kalp hücreleri 30 günde; akciğer hücreleri 70 günde kendilerini tamamen yenilerler. O halde bu mikroskobik ve kendini durmadan yenile­yebilen hücrelerin, yeni bir başlangıç yapabilme yeteneğine inanmak mantıklı. Beden bu yüzden canlı besinlere gereksi­nim duyar. Pişmiş ya da hafif pişirilmiş yiyecekler ve hay­vansal gıdalar değil de, canlı gıdalar hücrelerin gereksinimi olan her şeyi sağlar. Hücrelerin sağlığı ve canlılığı için canlı besinler ne kadar gerekli ise, kaliteli bir yaşam için de hücre­lerin sağlıklı olması o kadar gereklidir.

Sağlığın temelleri
Yirminci yüzyıl bu yiyecekleri tüketenlerin hücrelerine kesinlikle nazik davranmadı. Bu gerçeği kabul ettikten sonra, sağlığın temellerini farklı bir yerde -canlı besinlerle beslen­mede- bulmak için mantıklı bir bakış açısı geliştirmemiz ge­rekiyor. Canlı besinler hücrelere ihtiyacı olan vitamin, mine­ral ve proteini vermekle kalmıyor; diğer besinlerin sağlaya­madığı oksijen, enzim, alkali ve hücre sağlığı için önemli olan biyoelektriksel yükü de sağlıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.