Sabunlar Da Masum Değil

23.05.2023
599
Sabunlar Da Masum Değil

Antiseptik sabunlar kansere neden olabiliyor. 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle açıklama yapan Özel Seçkin Polikliniği Doktorlarından Cildiye Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, antiseptik olarak bilinen ve sabunlara ilave edilen” triclosanın “kansere neden olabileceği kuşkuları var.

Özellikle kozmetikte kullanılan bazı kimyevilerin uzun vakit kullanımı sağlık meselelerine neden olabiliyor. Bu kesin olmamakla beraber araştırmaların çalışmaların neticeyi net değildir. Uzun süreli testlerin bu kadar çok üründe yapılma kaderi de bulunmuyor\” diyen Cildiye uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, \”Kozmetik ürünler çok geniş bir yelpazede yer alırlar. Bu ürünler bazı bireylerde sağlık meselelerine neden olabilir.

Genellikle tende veya gözde tahriş, alerjik meseleler en sık görülen yan tesirlerdir. Bu cins yan tesirler genelde kısa müddetlidir ve tekerrür temas edilmediği sürece yine mesele yaşatmazlar. Kozmetik ürünlerde kullanılan ürünlerin ehemmiyetli çoğunluğu çok düşük oranlarda bulunurlar. Reelinde bazı ürünlerin yüksek yoğunlukta bulunması halinde tahriş edici, yakıcı özellikleri var ise de çok düşük yoğunluklarda bu cins tesirler görülmeyebilir\” diye konuştu.

Kozmetikte Kullanılan Başlıca Hasarlı Kimyasallar

Saraçoğlu, ciddi meselelere yol açabilecek başlıca kimyevileri şöyle sıraladı:

Formaldehid: sıklıkla alerjik ten meselelerine neden olur Avrupa birliğinde toksik ve karsinojenik madde sınıfında yer alır. En sık tırnak cilası, oje, banyo ürünlerinde bulunur.

Dioxane: Saç düzleştirici, saç boyaları, bebe sabunları, ıslatıcılar, içinde bulunur Ürün içeriklerinde PEG, XYNOL, Cetearate; OLeth ibareleri Dioxane kapsadığını gösterir.

Parfümler: Sentetik parfümler 200ün üzerinde bilinmeyen maddeler içirir. Bu kimyevileri üreticiler çoğunlukla açıklamazlar.

 Fakat yapılan alışmalarda bu maddelerin ehemmiyetli çoğunluğunun petrol türevi benzen temelli ürenler olduğunu desteklemektedir. Bu sebeple parfüm veya fragrance yazan ürünler yerine esansiyel yağlar veya natürel parfüm ibaresi olan ürünleri seçim ediniz. Parabenler: Kozmetiklerde gözetici olarak ilave edilen kimyevi maddelerdir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.