Nöral terapi

16.09.2023
303
Nöral terapi

Nöralterapi 1920 ‘li yillarda Huneke soyadinda iki Alman hekiminin, daha evvelleri uygulanan ancak unutulmaya surat tutmus olan, yerel anesteziyle uygulanan bir rehabilitasyon usulüdür. Nöral terapi yerel …

Nöralterapi 1920 ‘li yillarda Huneke soyadinda iki Alman hekiminin, daha evvelleri uygulanan ancak unutulmaya surat tutmus olan, yerel anesteziyle uygulanan bir rehabilitasyon usulüdür.
Nöral terapi yerel tesirinin başka bir deyişle sira bugün kibernetik etkilesim ile beraber asapsal, hormonal, hücresel, psisik bir tertip etme sistemi ile tesir yaptigi kanitlanmistir.

F. ve W. Huneke 1920 Nöral terapinin tesirini daha çok vejetatif asap sistemi üzerinde açiklamislardir.
Avrupa’da tüm agri rehabilitasyon merkezlerinde nöral terapi en sik uygulanan bir rehabilitasyon metodudur. Bu rehabilitasyon metodu sayesinde hastalar agrilariyla yasamak zorunda kalmiyorlar.
Prof. Dr. Ricker ‘a göre tüm öğrenilen uyaranlar mekanik, termal, elektromagnetik, kimyeviler: nörotrasmitterler, hormonlar, zehirli maddeler, mikroorganizmalar afferent sempatik neuronlarin frekans ve amplitudelerinde degisiklik yaparlar.
Nöral Terapi muayenehane gözlemlere katlanarak Ricker’in bu kuramını yillar evvel ortaya koymustur.
Ilk olarak Prof. Dr. med. Heine, elektron mikroskopisinde civa ve toksik maddelerin ekstraselüler alanda tuzaklanmasini göstermistir.

Detoksifiye edici uzuvlar böbrekler, akcigerler, karaciger, ten asri yük altinda kaldiklarinda temel sistem hücre içinde toksik atiklar birikir.
Nöral terapi sayesinde vücutta biriken tüm zehirli maddeleri hizli bir sekilde uzaklastirmak olasıdır. Nöral terapinin uygulanmadigi bir detoks progami düsünülemez..

Nöral terapi uygulama sekli üç cinste olmaktadir.
Yüzeysel /yerel enjeksiyon
Segmental ve derin Enjeksiyon
Bozucu alan rehabilitasyonu

Segmental terapi ve skar enjeksiyonu, tesirli nöral terapinin bel kemigidir ve bir hayli deneyimli kisi tarafindan siklikla kullanilmaktadir. Segmental terapi spesifik, medikal ilaçlarin ve antidotlarin bu segmentteki tüm yapilara dagilimini saglar.
Aksi kanıt edilmedikçe tüm skarlar problemdir. Rastgele bir hastadaki skara enaz bir defa enjeksiyon yapilmalidir. Eger iyilesme olursa, yanıt vermemeye baslayincaya kadar devam edilmelidir.
Yüzeyel enjeksiyon usulü özel akupunktur noktalarina yapilir. Akupunktur, perivaskuler sempatik pleksusu, sempatik ve parasempatik asap liflerini rehabilitasyon eder.
Bunlar, igne ucundaki sinyali aksiyon potansiyeline çevirebilen bedendeki tek yapilardir.
Aku-noktalari hakikatte yoktur: bu noktalar otonomik asap liflerinin yogun oldugu, özellikle kan ve lenf damarlarinin bulundugu yerlerdir.

Beden, kulak, saçli kafa teni, agiz içi, dil ve diger aku-noktalari otonomik asap sisteminin tertip edilmesi açisindan çok ehemmiyetlidir. Bunun ananesel akupunktur rehabilitasyonuna avantaji, uygun ilaçlarin aku-noktalarina dagitilmasinin üzgün olarak tesirli olmasidir.
Dermatom Segmental uyari yapilan hastada eger yakinmalarda artis oluyorsa o zaman sualin dermatomdan ziyade bir bozucu alan veya bozucu odak kaynakli oldugu unutulmamalidir.
Sikayetlerin artmasi gidişatında bozucu alan arastirilmasi yapilmalidir.

Nöral terapinin basarili ile uygulandigi rahatsizliklar baslica sunlardir.
Agri rehabilitasyonu
Anti Aging
igren
Boyun, sirt ve bel agrilari
Bas agrisi
Nevralji, surat felci ve diger felçlerde
Kronik tonsilit
Sinüzit
Alerji
Organik işlev bozukluklarinda
Tiroid rahatsizliklari
Kronik kabizlik
Çesitli asap sikismalarina bagli ortaya çikan agrilar ve adale eforsuzluklarında
Eklem ve ekstremite sislikleri rehabilitasyonunda
Atletik yaralanmalarin rehabilitasyonunda

Dr. Hüseyin NAZLIKUL

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.