Menopozda saç sorunları

07.07.2023
468
Menopozda saç sorunları

Saç dökülmesi ve incelmesi daha çok erkeklerde görülse de, menopozdaki kadınlar da saçlarının döküldüğünü fark ederler. Şu gizemeler ilgilendiğimden mi, yoksa, beslenme şeklimizden veya, saçımıza …

Saç dökülmesi ve incelmesi daha çok erkeklerde görülse de, menopozdaki kadınlar da saçlarının döküldüğünü fark ederler. Şu gizemeler ilgilendiğimden mi, yoksa, beslenme şeklimizden veya, saçımıza uyguladığımız kimyevi mad­delerden mi, öğrenmiyorum, ama artık etrafımda daha çok saçları seyrelmiş kadın görmeye başladım. Her gün tara­ğınızda daha fazla saç teli kaldığını görmek moral bozucu olabilir.

Doğa uzmanları insanların da hayvanlar gibi, muhakkak mevsimlerde tüy döktüklerini söylüyorlar. Sualin bir sebebi bu olabilir, ama hakikat neden, hormonların tesiridir. Bir zamanlar şeref kaynağımız olan saçlarımızı kaybetmek kolay hazmedilecek şey değildir.

Genç görünmeye özen gösteren çoğu kadın ve erkek saç ektirmeye, peruk takmaya veya, Rogaine Saç çıkartan bir ilaç kullanmaya başlarlar. Kadınlarda östrojen kaybı saç dökülmesine ve incelmesine neden olur. Güçlü kimyasal maddeler, fön, elektrikli bigudi, boya ve uygun olmayan fırça kullanımı da saç dökülmesinin sebeplerindendir. Kendinize yuvarlak ve yumuşak bir fırça seçin. Sert fırçalardan kaçının. Günde en az sekiz kadeh su için. Güneşte fazla kalmayın ve balanslı beslenin. Bir uzmana danıştıktan sonra, saçınıza uygun şampuan kullanın. Piyasada satılan saç bakım solüsyonları veya, konutta yapabileceğiniz mayonez, nebatsal yağlar gibi saç besleyicileriyle de çözüm arayabilirsiniz.

Her şeyden öte, saçınızı azıcık kestirin ve bakımlı tutun.Yaşam şeklinize uygun, bakımı kolay bir model seçin. Ağaran saçlarınızı mesele ediyorsanız evvel doğal saç boyalarını kullanın. Unutmayın ki, elli yaşına gelen pek çok insanın saçları grileşmiştir. Böyle olmayanların büyük bir çoğunluğu özel bakımdan verim görmüşlerdir.

Sizi rahatsız ediyorsa, bedeninizdeki tüylenmeye karşı da bir şeyler yapabilirsiniz. Dudağınızın üstündeki tüyleri sarartmayı sınayabilirsiniz. Mesele yalnızca birkaç tüyse, bunları cımbızla alın.

Bacak veya, kollarınızda fazla tüylenme başladıysa, bunları oksijenle sarartabilirsiniz. Kullandığınız tüm mahsullerin alerji yapıp yapmadığını evvelden deneyin. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yolu tıraş etmektir. Tüy dökücü kremler de işe verim. Ayrıca, ağda yapabilirsiniz. Elektroliz tam tüylerinizi bir daha çıkmamasına yok eder. Bu yöntem, elektrikli bir iğneyle tüm tüylerinizin birer birer alınmasıdır, ama çok külfetli olabilir. Enfeksiyon riski olduğu için, bu harekât kesinlikle bir uzman tarafından ve pak bir civarda yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.