Menopoz ve kırışıklıklar

13.02.2023
918
Menopoz ve kırışıklıklar

Hiç tasa etmeyin; çekici görünmek için şehirle de hatasız bir suratınızın olması koşul değildir. Menopozdaki kadınlar sürekli aynaya bakıp suratlarında oluşan çizgileri tahlil meylindedirler. Menopozla …

Hiç tasa etmeyin; çekici görünmek için şehirle de hatasız bir suratınızın olması koşul değildir. Menopozdaki kadınlar sürekli aynaya bakıp suratlarında oluşan çizgileri tahlil meylindedirler. Menopozla yolun sonuna gelmiş değilsiniz ve cilt meselelerini önlemek için yapabileceğiniz bir şey yok. Ostrojen azahnca bedenimizde ve cildimizde farklılıklar olur. Suratınızda daha fazla çizgi olabilir, daha bir kırmızılık belirebilir ve cilt daha öncekinden olduğu kadar seri kendini yenilemez. Ama yaşınızı gösteriyorsanız, ne olmuş, başka bir deyişle? Çoğu kadın için ihtiyarlamak büyük mesele değildir, ama kimileri bu süreci geciktirmek için her türlü dermanı aramak isterler.

Retin-A, dermabrasyon cildi zımparalama, ciidi kimyasal maddelerle cetme, kolojen iğneleri ve estetik operasyonlar cildin ihtiyarlamasına karşı muhtelif takatlerdir. İstenmeyen buruşukluklar gerdirilir, depolanmış yağlar aldırılır, sarkan ten toplatılır, gün geçtikçe ilerleyen teknolojiyle usunuza gelen her türlü cerrahi müdahale yapılabilir. Bu cins operasyonlar günümüzde daha öncekine oranla çok daha tehlikesizdir. Ne var ki, her türlü operasyonun tehlike taşıdığını unutmayın.

Menopozdan evvel ve menopozda cildimizde buruşukluk oluşmasını nasıl önleyebiliriz? Yapacağınız ilk şey güneşderi sakınmaktır. Güneş cildimizdeki elastini alır. Sürekli sarih havada kalıyorsanız, gözetici krem kullanın, vizörlü şapka ve gözlük takın. Saat onla on dört arası doğrudan güneş ışığına maruz kalmayın. Güneş altındayken sakınmanız gereken bazı şeyler var: İçki kullanmayın. Parfüm sürmeyin. Antibiyotik, hormon ilaçları veya, idrar söktürücü ilaçlar kullanmayın. Çoğu ilacın hammeddesi güneşe karşı duyarlıdır. Ciltte alerjiler yapabilir.

Menopozda yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi de sigarayı vazgeçmek olacaktır. Sigara sizi süratle ihtiyarlatır. Cildinizin oksijen almasını önleyip dolaşımı bozar ve cildi kurutur. Bunu hiç düşünmediğinize bellim. Ayrıca sigara içenler suratlarında sürekli aynı adaleleri çalıştırırlar. Sürekli aynı mimikleri yaptığınızda suratınızdaki çizgiler derinleşir. Kesintisiz dumanı içine sürükleme hareketi suratından içenlerin dudak kenarlarında çizgiler oluşur. Ayrıca osteoporoz, kalp damar hastalıkları ve kanser gibi bir hayli sebepten delayı sigarayı vazgeçmelisiniz. Sigara içiyorsanız menopozda kalp krizi geçirme tehlikeniz dört kat çoğalıyor.

Çok fazla içki tüketimi de, öbür sebeplerden biridir. İçki yalnızca karaciğeri bozmakla kalmaz, öbür uzuvlarımızı da tesirler. Suratımızda kılcal damarların yaradılışına yol açar. Çok fazla içtiğiniz zaman yanaklarınız ve burnunuz kızarır.

Ayrıca, yüzme havuzlarında bulunan klor, rüzgar, hava lekeliliği, ısıtma/havalandırma, stres, uykusuzluk, fazla çalışma, makûs beslenme gibi etmenler de ciltteki renk değişmesine katkıda bulunur. Gereken itinayı gösterin. Cildiniz sıhhatinizin aynasıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.