Mantarlar

12.10.2023
262
Mantarlar

Bir mantarı toprak ve su bakımından dingin bir köşe ortaya çıkarır; birçok mantar vardır. Okinawa’da ve Ja-ponya’daki mantarlar gibi… Kötü mantarlar (hain kulak), Nameko (toprağı …

Bir mantarı toprak ve su bakımından dingin bir köşe ortaya çıkarır; birçok mantar vardır. Okinawa’da ve Ja-ponya’daki mantarlar gibi… Kötü mantarlar (hain kulak), Nameko (toprağı şaşırtan tat­larda) matsutake (bol olarak üretilenler), ama ikisi tipik Okinavva’lıdır.

Enoki: Bizim bildiklerimizin hiçbirine benzemezler. Uzun in­ce tel demetleri olarak sunulurlar hepsi uçlarında küçük tepe­cikleri ile beyazdırlar bu mantarlar olgunlaşması ve ideal lezze­tinin ortaya çıkması için güçlükle yetiştirilirler; fındığa yakın bir tatları vardır ve biraz yapışkandırlar. Besleyici özelliklerine yo­rum yapmaya gerek yok eğer damak tadınız mantar yemeğe izin veriyorsa bu her zaman mükemmeldir.

Şiitake: Daha çok bizim mantarlarımıza benzerler, başka yerlerde bizde çıkan “meşe mercimeği” adı altında çıkarlar. Bi­zimkilerin dışında Asya’da biraz hoş koku içeren asitli mantar­lar vardır, burada taze olarak orada kuru olarak bulunurlar far­kı bu. Seçimlerinizle kıyaslanabilirler. Sağlığın kalbi olan bu mantarlar anti-virüs ve anti- bakteriyeldirler (antibiyotik sıcak ve nemli bölgelerde yetişen bu mantarlar bakterilerle savaşma­da) yanı sıra bağışıklığı düzenlerler. Aynı zamanda bazı kanser çeşitlerinden de korurlar.

Mantarlar evrenseldir…

Günlük yemek için 3 fikir
Kabuklular ve biraz limon suyuyla karışık bir salatada
Karışık sebzelere katılarak
Sistemli bir şekilde bütün çorbalarda kullanılmalı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.