“Lütfen! Bugün bir gülümseyiver”

08.05.2023
636
“Lütfen! Bugün bir gülümseyiver”

‘Zira can vermeni istemiyorum’ Gülmek insan ömrünü uzatıyor… Muhtelif sebeplerden dolayı yoğun stres altında yaşayanlara destek olmak emeliyle Konya’da kurulan bir dernek, insanları güldürmek, aralarındaki sevgiyi yaygınlaştırmak …

‘Zira can vermeni istemiyorum’ Gülmek insan ömrünü uzatıyor…
Muhtelif sebeplerden dolayı yoğun stres altında yaşayanlara destek olmak emeliyle Konya’da kurulan bir dernek, insanları güldürmek, aralarındaki sevgiyi yaygınlaştırmak için muhtelif faaliyetler yürütüyor.
Konya’da 2 ay evvel kurulan Muhabbet Hareket İhsan ve Paklik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yevmiye iş hayatında muhtelif sebeplerden dolayı yoğun stres altında yaşayanların huzur ve mutluluklarını artırmak, aralarındaki muhabbeti geliştirmek emeliyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Saim Açıkgözoğlu ile beraber derneği kurduklarını söyledi.

Derneğin faaliyet alanlarını, adında yer alan muhabbet, hareket üretmek, spor yapmak, çalışmak, ihsan iyilik etme, iyi olma ve paklik kavramlarının oluşturduğunu dile getiren Kapar, ”Biz, derneğimizin adında geçen kavramlar ve tebessümme, iyilik etme, huzur ve barış gibi yandaş kıymetleri cemiyetin gündemine getirmek bu bedellerin büyümesini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Dernek olarak ilk slogan olarak ”Tebessümme”yi seçtiklerini, bu çerçevede de faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren Kapar, ”Lütfen! Bugün bir tebessümüver”, ”Duygular da kirlenir. Tebessümerek arınınız”, ”Tebessümmek ve tebessümdürmek en zahmetsiz ikramdır”, ”İyilik sizin içinizde… Lütfen tebessümerek çıkarınız” gibi kelimelerin bulunduğu afiş, el duyuruları bastırdıklarını, bunları yurttaşlara dağıttıklarını bildirdi.

-”GÜLME İNSAN ÖMRÜNÜ UZATIYOR”-
Kapar, bugüne kadar tebessümmeyle alakalı 5 bine yakın el duyuruyu, 500 ortamında da afiş bastırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:
”Bunun dışında camilerdeki din misyonlularına, bazı kaymakamlık ve belediyelerde çalışan memurlara gülme mevzusunda 300′den fazla konferans, seminer kumpasladık. İnsanlara hep tebessümmelerini, muhabbet etmelerini, ihsanda bulunmalarını, çalışmalarını ve pak olmalarını öğütlüyoruz. Onlara tebessümmeleri için var olan sebepleri, tebessümmenin faydalarını anlatıyoruz. İnsanlara pak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için günde 20 dakika veya haftada 200 dakika ‘Tebessümme yürüyüşü’ yapmasını öneriyoruz. Başka Bir Deyişle tebessümerek, iyilikle, mutlu bir biçimde yürüyüş yapın diyoruz.”
Kapar, gülmenin psikolojik olduğu kadar fiziksel güzergahtan da sağlık açısından büyük faydalarının bulunduğunu belirterek, ”Gülme insan ömrünü uzatıyor” dedi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=85500&cat=220&dt=2008/07/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.