Lotus

26.06.2023
419
Lotus

Faydaları: Kalçalara ve pelvik ayrıl­gesine elastiklik kazandırır ve omur­ganın düz duruşunu geliştirir. Bu kla­sik yoga duruşu tneditasyon yaparken de sık sık kullanılır. İhtar: Dizler. Sidhasana du­ruşunu …

Faydaları: Kalçalara ve pelvik ayrıl­gesine elastiklik kazandırır ve omur­ganın düz duruşunu geliştirir. Bu kla­sik yoga duruşu tneditasyon yaparken de sık sık kullanılır.

İhtar: Dizler. Sidhasana du­ruşunu tamamen rahat bir biçimde ya­pana kadar Lotus Padmasana pozis­yonunu yapmaya çalışmayın.

Metot: Bacaklarınızı düz olarak önünüze uzatarak minderin üzerine oturun. Sağ ayağınızı iki elinizle bir­likte anlayın ve burnunuza doğru kaldırın. Burnunuzu ayağınıza doğru yanaştırmayın. Ayağınızı havaya kal­dırdıktan sonra sol uyluğunuzun ola­bildiğince üst kısmına yerleştirin. Hakikatinde ayağınızı sol kalça kemiğini­zin içine yerleştirmeye çalışın. Böyle­likle uyluk adalenizi kemiğe doğru it­memiş olursunuz. Bu hareketi herkes yapamaz, ama yapabiliyorsanız bu duruşun daha rahat olduğunu göre­ceksiniz. Sağ dizinizi elinizle usulca iterek yere doğru olası olduğun­ca yanaştırın.

Şimdi sol ayağınızı iki elinizle anla­yın ve bacağınızı kıvırarak sağ uylu­ğunuzun üst kısmına yerleştirin. Rahat ettiğiniz sürece pozisyonunuzu gözetin. Şayet sol ayağınızı uyluğu­nuzun üzerine koyamıyorsanız, sağ dizinizin önünde yerde de durabilir bu pozisyon Yarım Lotus olarak öğrenilir.

Şayet Lotus pozisyonunu rahatlıkla gözetebiliyorsanız, gözlerinizi kapatın ve derin soluk alma çalışmaları yapın. Lotus ayrıca Pelvik Kaldırma egzersizini uygulamak için de oldukça uygun bir pozisyondur. Duruşu sonlandınrken bacaklarınızı çözün, önünüze uzatarak esnetin ve sallayın.

Egzersizi yineleyin. Bu defa ilk evvel sol ayağınızı sağ uyluğunuzun üzeri­ne getirin ve sonra sağ ayağınızı sol uyluğunuzun üzerine yerleştirin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.