Kuş gribi İstanbul’a yaklaştı

02.11.2023
240
Kuş gribi İstanbul’a yaklaştı

Kocaeli’de bir köy karantina altında… Sakarya’nın Kaynarca ilçesi Yeniçam köyünde görülen tavuk ölümlerinin ilk tespitlere göre kuş gribinden kaynaklandığı bildirildi. Kuş gribi nedeniyle Yeniçam köyü ile …

Kocaeli’de bir köy karantina altında…

Sakarya’nın Kaynarca ilçesi Yeniçam köyünde görülen tavuk ölümlerinin ilk tespitlere göre kuş gribinden kaynaklandığı bildirildi. Kuş gribi nedeniyle Yeniçam köyü ile Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Sarıgazi köyü karantinaya alınarak kümes hayvanları itlaf edildi.

Kaynarca ilçesine bağlı Yeniçam köyünde önceki gün görülen tavuk ölümleri üzerine İl Tarım Müdürlüğü, ölen hayvanları Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Müdürlüğü’ne gönderdi. Yapılan ilk laboratuvar testinde ölen hayvanlarda kuş gribine rastlandı. Bunun üzerine Yeniçam köyü ile bu köye komşu, Kandıra’ya bağlı Sarıgazi köyü karantinaya alındı. Buradaki kümes hayvanlarının tümü tarım il müdürlüğü ekiplerince dün gece itlaf edildi.
Köylere hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Köye giren ve çıkan araçlar tarım il müdürlüğü ekiplerince durdurularak dezenfekte ediliyor.

Sakarya Valisi Hüseyin Atak yaptığı açıklamada, Kaynarca’daki köyde kuş gribine rastlandığını doğruladı. Konuyla ilgili tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Atak, “Üzgünüz ancak böyle bir olay var. Konuyla ilgili kesin test sonuçları geldikten sonra açıklama yapacağız.” diye konuştu.

Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurahman Çakar, ilk test sonuçlarına göre kuş gribine rastlandığını belirtti. Köydeki kümes hayvanlarının itlaf edildiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını vurgulayan Çakar, “Yeniçam köyü ile bu köye komşu olan Sarıgazi köyünde karantina uygulaması başlattık. Köylere hayvan giriş ve çıkışları yasak. Kanatlı hayvanlar toplanarak itlaf edildi.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54353&cat=220&dt=2008/02/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.