Kulaklar neden çınlar?

14.03.2023
842
Kulaklar neden çınlar?

Her zaman “Bizi biri anıyor” deriz ama… Endüstriyel hengame, yangın alarmları, trafik hengamesi ve yüksek sesle müzik dinleme gibi etrafsal faktörlerin kulak çınlaması rahatsızlığının en sık …

Her zaman “Bizi biri anıyor” deriz ama…

Endüstriyel hengame, yangın alarmları, trafik hengamesi ve yüksek sesle müzik dinleme gibi etrafsal faktörlerin kulak çınlaması rahatsızlığının en sık tesadüfülen sebepleri arasında yer aldığı bildirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Güçlü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kulak çınlamasının çoğu zaman şahısların sıradan yaşamlarını etkileyecek ebatlara erişebildiğini söyledi.

Kulak çınlamasının bir hayli muhtemel sebebi bulunduğunu, minik bir kulak lekesinin bile geçici bir müddet çınlama yapabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Güçlü, bunun yanında enfeksiyon, kulak çeperinde delinme, orta kulakta akışkan birikmesi, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi, baş, boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, denge ve duymayı sağlayan asapta kaynaklanan bir urun bu rahatsızlığa yol açabileceğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Güçlü, her vaziyet için rehabilitasyonun çok değişik olduğunu, yüksek ya da düşük tansiyon, şeker hastalığı, tiroid problemleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, bazı romatizma ilaçları ile antibiyotikler, serinkanlılaştırıcı ilaçlar ve aspirinin de kulak çınlamasını ortaya çıkarabildiğini söyledi.

Bu tip rahatsızlıkların teşhis ve rehabilitasyonunda uzmanlaşmış bir hekime hakimiyet olmak ve kulak çınlamasının hakikat sebebini bulmanın ehemmiyetli olduğuna işaret eden Yrd. Doç. Dr. Güçlü, şöyle konuştu:

”Kulak çınlaması, çoğunlukla duyma asaplarının uçlarında alana gelen zararlardan dolayı büyür. Bu asap uçlarında alana gelecek bir zarar, duyma kaybı ve çınlamaya yol açar. Yüksek ses kulak çınlamasının en sık tesadüfülen sebebidir. Bir Hayli insan endüstriyel hengamenin, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ne kadar hasarlı olduğundan ya habersiz ya da bunları önemsemiyor. Stereo kulaklıklarla yüksek sesle müzik dinlemek tehlikeyi daha da aşırılaştırıyor.”

Yrd. Doç. Dr. Güçlü, her şeyden evvel duyma sisteminin bedenin en duyarlı ve kırılgan sistemi olduğunu belirterek, kulak çınlamasından korunmanın usulleri hakkında şu bilgileri verdi:

”Kan tazyiki aralıksız hakimiyet ettirilmelidir. Tuz alımı kısıtlanmalıdır. Asap sistemine uyarıcı tesiri olan kahve, kola ve sigara tüketimi eksiltilmelidir. Günlük egzersizler yapılmalıdır. Çok yorulmaktan sakınılmalıdır. Sesten kaygılanılmamalıdır, kulak çınlaması insanların sağır olmasına ya da usunu kaybetmesine neden olmaz. Bu sebeple, sesler rahatsız edici, ama ehemmiyetsiz bir hakikat olarak kabul edilmeli, olabildiğince yok sayılmasının bilinmesi gerekir. Asaplılık ve gerginlik en aza indirilmeli, stresi hakimiyet altına alınmalıdır.”

Anadolu Ajansı

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=114965&cat=220&dt=2008/12/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.