Korsan ilaca dikkat

07.05.2023
587
Korsan ilaca dikkat

25 ilaç, sahte paketlerde satılıyor. Kara listede, tansiyon, şeker, bunalım ve kanser ilaçları ağırlıkta Sağlık Bakanlığı, sahte ambalaja konulan ve üstüne korsan kupür basılan ilaçların piyasada …

ilaç
25 ilaç, sahte paketlerde satılıyor. Kara listede, tansiyon, şeker, bunalım ve kanser ilaçları ağırlıkta

Sağlık Bakanlığı, sahte ambalaja konulan ve üstüne korsan kupür basılan ilaçların piyasada yaygınlaşması üzerine eczacı odaları ile ilaç işletmelerini resmî yazıyla uyardı.

25 ayrı ilacın sahte paketlerde satıldığını belirten bakanlık, bunların arasında kullanım tarihi geçmiş mahsuller de olabileceğine dikkat çekti. Kuşkulu ilaçları tek tek sıraladıktan sonra, söz mevzusu mahsullerin eczane ve sağlık kurumulardan toplatılmasını istedi. Zaman gazetesinin haberine göre, kara listede, tansiyon, şeker, bunalım ve kanser ilaçları ağırlıkta. Mahsullerin ortak özelliği fazla harcanması ve pahalı olması. Türkiye’deki ilaç sahteciliği en çok ambalaj üzerinden yapılıyor. Paketleri taklit eden şahıslar, reçetelere ilave ettiği sahte kupürleri Sosyal Güvenlik Müesseseyi’na yollayarak milyarlarca Yeni Türk Lirası haksız hasılat elde ediyor. SGK, hastaya verilen ilacı kupür üzerinden takip ederek ödeme yaptığı için kanunsuzluğun önüne geçilemiyor. Ayrıca Hazine vergi kaybına uğruyor.

Sahte ilacın önü bir cinsli alınamıyor. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, 2 Temmuz’da Mersin’de yapılan işlemde ele geçirilen sahte ambalajlı ilaçlar mevzusunda 13 işletmeye ihtar yazısı gönderdi. İşletmelerin ürettiği ilaçların sahte paketlerle piyasaya sürüldüğünü belirten bakanlık, ambar, sağlık kurumu ve eczane hakimiyeti yapılarak sahte mahsullerin tespitini istedi. Sahte ilaçlarla orijinallerinin değiştirilmesi şirketlere görev olarak yüklendi. Zorunlu adımların atılmaması halinde şirketin ürettiği tam ilaçların toplatılacağı ihtarında bulundu. Bakanlığın yazısına karşın ulus sıhhati açısından büyük tehlike taşıyan ilaçlar henüz toplatılmadı. Tüm Eczacı Patronlar Sendikası Başkanı Nurten Saydan da toplama mevzusunda rastgele bir harekât yapılmadığını belirtti. Sahte kolili ilaçla hakikatini ayırt faktörün çok güç olduğunu vurgulayan Saydan, şunları söyledi: “Naylon kolilerin içindeki mahsullerin asıl ilaç olup olmadığını öğrenmiyoruz. Eczaneler ambar ve işletmeden gelen ilaçları orijinal kabul edip hastalara veriyor.” Sahte kolili ilaçlar arasında en çok şeker, tansiyon, bunalım ilaçları bulunuyor.

Bakanlığın açıkladığı listedeki ilaçlar şu rehabilitasyonlarda kullanılıyor:
Anksiyete, sara-epilepsi, şizofren, astım, koah, soluk darlığı, kanser için ağızdan besleme solüsyonları, antibiyotik, nöropatik ağrı ve şeker hastaları için insülin.

Bu arada SGK ile Sağlık Bakanlığı, insan sıhhatini tehdit eden ilaç yolsuzluğuna ‘dur’ demek için İlaç Takip Sistemi hazırlıyor. Projeye göre her ilaca ayrı kimlik numarası verilecek. Sistemde olmayan kimlik numarasını SGK kabul etmeyeceği için sahte ambalajlı ilaç tarihe karışacak.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=87233&cat=220&dt=2008/07/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.