Kola, hamburger tarih oluyor

20.02.2023
857
Kola, hamburger tarih oluyor

Sağlık ve Ulusal Eğitim bakanlıkları kantinlerde hamburger, kola gibi mahsullerin satılmasını menetti. Ayran ve meyve lüzumlu oldu. Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı 2011-2012 eğitim …

Sağlık ve Ulusal Eğitim bakanlıkları kantinlerde hamburger, kola gibi mahsullerin satılmasını menetti. Ayran ve meyve lüzumlu oldu.

Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı 2011-2012 eğitim ve öğretim senesinde, mektep kantin şirketçileri ve 16 milyon talebeyi yakından ilgilendiren yeni bir uygulamayı devreye sokuyor.

Mekteplerde obeziteyi yasaklamak ve talebeleri şuurlu beslenmeye teşvik etmek için, iki bakanlığın yapacağı ortak uygulama kapsamında, mektep kantinlerindeki hamburger tipi fast food yiyecek, kolalı meşrubat, hazır meyve suları, enerji meşrubatları, kızartma ve cips tipi mahsuller talebelere satılmayacak. Bunun yerine ayran, ayran, yoğurt, meyve satışı lüzumlu hale gelecek. Hasarlı yiyecek satan kantinin kontratı feshedilecek.

Radikal’in haberine göre, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Seraceddin Çom, uygulamayla alakalı şu bilgileri verdi:

“Sağlık Bakanlığı, talebelerin yaş ve etkinliklerine uygun mönü misallerini hazırlayarak Millî Eğitim Bakanlığı’e iletti Önümüzdeki eğitim seneyi süresince çocuklar bu mönülere uygun biçimde beslenecek. 2012 ocak ayından itibaren, Türkiye’deki tüm kantinlerde süt, ayran, yoğurt, taze meyve suyu ve taneyle meyve satışı yapılması lüzumlu hale getirilecek. Kantinlerde sıkı bir teftiş başlatacağız. Takımlar şimdiden hazır. İhtarları ve teftişleri dikkate almayan kantin firmacılarının uyuşmaları feshedilecek.”

Kampanya yapılacak
Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2010 seneyi sonunda, ‘Beslenme Arkadaşı Mektep’ projesini başlattıklarını andırdıran Dr. Çom, “Bu projeyle çocukların sağlıklı beslenmesine müteveccih, birtakım kriterler koyduk. Türkiye genelindeki 150 mektebe ‘Beslenme Arkadaşı Mektep’ sertifikası verdik. Yeni eğitim yarıyılında projeye sürat vererek devam edeceğiz” dedi. Çom, sağlıklı beslenme mevzusunda bilinçlendirme çalışmalarının süreceğini, afiş, kitapçık, kitap, CD ve bilgilendirici çizgi filmler hazırlandığını söyledi. Talebelerin alakasını sürüklemek ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmek için, değişik usulleri de sınayacaklarını belirten Dr. Seracettin Çom, “Talebeler ders gördükleri sırada kapı açılacak ve çizgi film kahramanı kostümü giymiş görevliler, onlara sağlıklı beslenmeyi anlatacak” diye konuştu.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/647260-kola-hamburger-tarih-oluyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.