Klimayı yanlış kullanmayın

20.10.2023
280
Klimayı yanlış kullanmayın

Uzmanlar soğutucu klimaların insanda kalıcı hastalıklara sebep olabileceği için vatandaşları uyarıyor. Sıcaklar şu sıralar yakıyor. Serinlemenin en iyi ve teknolojik yöntemi klimalar. Evlerinde ve iş yerlerinde …

Uzmanlar soğutucu klimaların insanda kalıcı hastalıklara sebep olabileceği için vatandaşları uyarıyor.

Sıcaklar şu sıralar yakıyor. Serinlemenin en iyi ve teknolojik yöntemi klimalar. Evlerinde ve iş yerlerinde klimalarla karşı karşıya olanlar soğukluğun tadını çıkarıyor.

Mardin Devlet Hastanesin’de görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Devrim Emel Alıcı, “Klimanın bulunduğu mekandaki konumunun hatalı olması durumunda, boyun, göğüs ve omuza gelen klima akımları hastalıklara neden olabilir. Düzenli bakımı yapılmayan klimalar, soğutma sistemlerindeki küf mantarlarının, bakterilerin ve tozların birikmesine bağlı olarak, ani ve müzmin alerjik hastalıklar ortaya çıkarabilir” dedi. Dr. Alıcı, klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemek için şunları öneriyor; “Havayı yavaş yavaş soğutmak gerekir. Çok sıcaktan ve çok terliyken klimalı ortama geçmeyin. Klima akımına karşı oturmayın çünkü zatürreeye neden olabilir. Haftada bir kez dahi olsa klima temizliğini yapın.”

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32565&cat=220&dt=2007/08/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.