Kıskançlığı tamamlayacak yöntem!

29.11.2022
1.142
Kıskançlığı tamamlayacak yöntem!

Bu rehabilitasyonla adli kabahatler önlenebilir, migren meseleyi çözülebilir, zihin geriliği giderilebilir. Neurobiofeedback Derneği Başkanı Dr. Tanju Sürmeli, insan beynindeki elektrik akımının değiştirilebileceğinin ispatlandığını belirterek, sistemin beyine …

Bu rehabilitasyonla adli kabahatler önlenebilir, migren meseleyi çözülebilir, zihin geriliği giderilebilir.

Neurobiofeedback Derneği Başkanı Dr. Tanju Sürmeli, insan beynindeki elektrik akımının değiştirilebileceğinin ispatlandığını belirterek, sistemin beyine ürettiği elektrik akımını değiştirmeyi öğretmekten oluştuğunu bildirdi.

Sürmeli, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, sistemle alakalı çalışmaların ilk olarak 1958 senesinde NASA’da başladığını belirterek, ”İnsan beyninin elektrik akımı ürettiğini biliyoruz. Beyindeki elektrik akımının değiştirilebileceği ispatlandı. Bununla alakalı minik bir alet kullanılıyor. Neurofeedback başka bir deyişle asap geri bildirimi, öteki mantıkta beyine ürettiği elektrik akımını değiştirmeyi öğretmek. Bu rehabilitasyon yöntemini ilk olarak 2001 senesinde Amerika’dan döndüğümde Türkiye’de uygulamaya başladım” dedi.

Beyindeki elektriksel akım kayıtlarını bir inceleme sistemiyle araştırdıklarını kaydolan Sürmeli, bu yöntemle bir çocukta dikkat noksanlığı, hiperaktivite hastalığı, bilme eforluğu, kafasına darbe almışsa beynindeki elektrik akımlarının değişip değişmediğini ayırt ettiklerini, yüzde 95 doğruluk hissesinin olduğunu bildirdi.

Rehabilitasyonu uygularken saçla tenin arasına minik sensörler yerleştirdiklerini anlatan Sürmeli, şöyle konuştu:

”Diyelim ki dikkat bölgesinde, basmakalıptan daha fazla alfa dediğimiz dalgada bir çoğalış olmuş ya da teta dediğimiz dalgada bir çoğalış olmuş. Bunlar yavaş beyin dalgaları. O bölgede olmasını istemiyoruz ama beyin bunu öğrenmeden fazla ölçüde üretiyor. Oraya minik bir sensör yerleştirip, kendi beyin dalgasını neurofeedback dediğimiz bir aletle bilgisayar ekranına yansıtıp, kendi beyin dalgasını, beyne izletip, çocuğa kendi beyin dalgası reyin biçimine dönüştürülüyor. Kendi beyin dalgasını 3 ebatlı bir oyunda izlerken, dikkatini verdiği zaman teta ve alfa dalgaları düşmeye başlıyor, zira bunlar dikkati bozuyor. Onun yerine dikkatle alakalı beta dediğimiz dalgalarda bir çoğalış oluyor. Zira beyinde birisi yüksekse öbürü az. Sıhhatsiz dalgayı eksiltirseniz sıhhatli dalganın çoğalması gerekiyor. Bundan faydalanarak, çocuk oyuna başlıyor. Dikkatini iyi verirse, reyin devam ediyor, dikkatini veremezse reyin duruyor. Oyunu devam ettirdiği zaman da beyine ödül verilmesi gerekli. ‘İyi yaptın’ diye bir müzik tonu aralıksız gelmeye başlıyor. Dikkatini vermediği zaman bu müzik tonu susuyor, reyin de duruyor ve beyine bu biçimde 30 dakikalık bir seans bitirdirilmeye çalışılıyor. Bu etraf 40 seans sürebiliyor. Bazen de 2 ya da 3 katına kadar çıkabiliyor. Günde 2 seanslık bir çalışma yapabiliyoruz. Bize rehabilitasyon emelli gelenlerden, çocuklardaki dikkat noksanlığı ve bilme eforluğunda hemen hemen herkes memnun kalıyor.”

-SİSTEM ZİHİN GERİLİĞİNİ GİDERMEDE GALİBİYETLİ-
Dr. Tanju Sürmeli, özellikle zihin geriliği olan çocuklarda, bu uygulama evveli akıllarını ölçtüklerini, rehabilitasyondan sonra zekâlarında büyük oranda çoğalış tespit ettiklerini belirtti.

”Zihin geriliği olan çocuklarda bu yöntemi uyguladıktan sonra akıllarını ölçtüğümüzde, zekâlarında anlamlı olarak 23 hadiseden 19′unda ehemmiyetli derecede bir çoğalış gördük” diyen Sürmeli, şöyle konuştu:

”Beynimizde dikkat, konsantrasyon ve bilmeyle alakalı merkezler bu elektriksel akımlarla operasyon yapıyor. Çocuklarda özellikle dikkat beceriksizliğinde, problem seviyesinde olabilir, hastalık seviyesinde olabilir. Çocuklar bazen düştüklerinde kafalarına darbe alıyor, bu çarpmaların daha evvel düşmelerin ehemmiyetsiz olduğunu bilmiştik ama teknolojiyi uygulamaya başladıktan sonra beyindeki elektrik akımında farklılıklar olduğunu, bu farklılıkların da özellikle dikkat, konsantrasyon, motivasyon, sabırla alakalı merkezlerde olduğunu, çarpmaların buralarda elektriksel akımlarda başkalaşımlar yarattığını görüyoruz. Çocukların bunlara bağlı olarak dikkat, konsantrasyon ve bilme güçlükleri sürüklediğini görüyoruz. Biz bunları neurofeedback dediğimiz rehabilitasyon yöntemine aldığımız zaman ehemmiyetli derecede faydalandıklarını görüyoruz. Natürel ki tıpta hiçbir şey yüzde surat değil ama bu grupta yüzde 75, yüzde 80 ortamında galibiyetli neticeler alıyoruz.”

Rehabilitasyon sürecinde netlikle hastaya elektrik verilmediğini kaydolan Sürmeli, ”Bu yöntemde, beyin şartlandırıldığı için istenilmeyen bölgesini değiştirmeyi bilgisayar ekranına bakarak biliyor. Kendi beyin dalgasını bir bar olarak düşündüğünüzde, kendi beyin dalgası diyelim 10 santimlik bir bar halinde, bunu eksiltmesini öğreteceğiz. Dikkatini verdiği zaman bu bar eksilmeye başlar, zira sıhhatsiz dalgalar eksilmeye başlar” dedi.

-19 YAŞINA KADAR AYAĞINI SÜRÜYEN GENÇ İYİLEŞTİ-
Bir hastasının çocukluk yarıyılında sırçadan düştüğü için 19 yaşına kadar ayağını çekerek yürüdüğünü anlatan Sürmeli, ”Üniversite çağında genç bir birey, üniversiteye yazılmış, fakat motivasyonu çok düşük, okumayı beğenmiyor, dikkatini vermekte çok zorlanıyordu. Bu genç şu an ayağını sürümüyor. Başka Bir Deyişle 9 aylıktan, 19 yaşa kadar ayağını sürüyen, hiçbir fiziki rehabilitasyonun da bereketi olmamış ya da öteki yöntemlerin hiçbirinin bereketi olmamış. Biz beynindeki elektrik akım değişkenliklerini klasiğe getirmeyi öğretince, bu yürümedeki güçlüğü çok kısa bir vakitte ortadan kalktı. Bununla beraber konuşmasında, dikkatinde, okumasında, mektep galibiyetinde çok hoş zaferler oldu. Şu ana kadar 12 bin hasta bize geldi, 5 binden fazla hastaya bu yöntemi uyguladık” biçiminde konuştu.

-KISKANÇLIĞA DA İYİ GELİYOR-
Neurofeedback sistemiyle bir hayli ailenin devrilmesinin de önlendiğini belirten Sürmeli, şunları kaydoldu:

”Bir kadın veya bir erkek kendisinin çok kıskanç olduğunu söylüyor ya da aşk, ‘ben ona da aşığım, buna da aşığım’ diyenler var. Karar veremeyenler var. Bunların beyinlerine baktığımızda elektriksel akımlarında basmakalıptan sapmalar gördük. Özellikle sol beyinden sağ beyine ya da sağ beyinden sol beyine, elektrik akımı geçişleri, denk değil, kumpassız, tıkanıklık var. Onun için de beyin tek düze düşünmeye başlıyor, kendini aşık seziyor ya da kesinlikle takip etmesi gerekli. 5 dakika da bir arayıp ‘ne yapıyorsun’ , ‘beni kandırıyor musun’ diye denetlemesi gerekli. Bu hastalarda da beynin ön orta kısmında bir bölgede elektrik akımı bozuklukları var. Bunları biz kumpaslı hale getirmeyi öğrettiğimiz de o bireyler tamamen değişik birisi haline döndüler. Sıhhatsiz biçimdeki davranışlarına vazgeçtiler. Aşk mevzusunda da rehabilitasyondan sonra kendisi için neyin doğru olacağına rahat karar veriliyor. Rehabilitasyondan sonra neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendi beyni ona söylemeye başlıyor. Şayet beyinlerdeki elektrik akımını kumpaslarsak, bugün bir hayli yuva boşu boşuna devrilmemiş olur.”

-ADLİ KABAHATLER ÖNLENEBİLİR-
Bu sistemle ağır ceza gerektiren kabahatlerin de önlenebileceğini anlatan Tanju Sürmeli, ”Adli kabahatler hadisesinde de Amerika ve Kanada da ağır derecede cezai işlerden dolayı mahkumlar cezalarını doldurup cezaevinden çıktıktan sonra tekerrür geriye dönme süratlerinin yüzde 80 olduğunu görüyorlar. Bu bireylere uyguladığımız yöntemi uyguladıklarında bu oranın yüzde 20′ye düştüğünü görüyorlar. Beyinde özellikle kabahat işleyenlerin elektrik akımında kumpassızlıklar var” diye konuştu.

Sara Epilepsi, şizofren, alzheimer, migren, iktidarsızlık gibi hastalıklarda da bu yöntemle galibiyet sağlandığını dile getiren Sürmeli, rehabilitasyondan sonraki büyümeleri şöyle anlattı:

”Şizofren hastaları, hakikatle asıl olmayanı ayırt edemiyor, görüntüler görüyor, kulağına sesler geliyor, bu hastalıkta puanlamalar var. Bu puanlamalarda yüzde 20 eksilttiği görülüyor. Şizofreni hastalarına uykularına tertip edebiliyoruz, kendi kendilerini konuşmalarının durduğunu görüyoruz. Kuşkuculuklarının eksildiğini ya da kaybolduğunu görüyoruz. Kulağına gelen seslerin tamamen kesildiği bir çok hastamız var.

Alzheimer hastalığında da elektrik akımı bozuklukları var. Bunları aynı yöntemle tertip edip galibiyetli olduğumuz hadiseler var. Hastalığı yavaşlatıyoruz. İktidarsızlıkla alakalı, hastalarımızda da beyindeki elektrik akımını tertip ettiğimizde bunların da düzeldiğini gördük.

Migren hastalarında da beyindeki elektrik akımlarında bozukluklar olduğu ortaya çıktı. Genel de migren rehabilitasyonunda senelerce ilaç kullanan hastaların, çok kısa bir vakitte ilaçları kullanmasına gerek kalmadığını görüyoruz. Uyku bozukluklarının da bu sistemle giderildiğini öğreniyoruz.”

Anadolu Ajansı

http://www.haberturk.com/saglik/haber/548638-kiskancligi-tamamlayacak-yontem

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.