Kemikler ve menopoz üzerine yapılan son araştırmalar

04.07.2023
485
Kemikler ve menopoz üzerine yapılan son araştırmalar

New England Tıp Mecmuasında son günlerde yayınlanan bir araştırmada yaş ortalaması yetmiş altı olan 600 bayanda, kısa yarıyıl östrojen dayanağının kemiklerde uzun vadede gözle görülür …

New England Tıp Mecmuasında son günlerde yayınlanan bir araştırmada yaş ortalaması yetmiş altı olan 600 bayanda, kısa yarıyıl östrojen dayanağının kemiklerde uzun vadede gözle görülür bir bereket sağlayıp sağlamadığına bakıldı. Araştırma neticesinde hormon dayanağının uzun vadede çok az veya, hiç bereket sağlamadığı görüldü.

Bu araştırma Boston Üniversitesi Artrit Merkezinden Dr. David Felson başkanlığında yürütüldü. Dr. Felson’un takımında çalışan tahlilciler yedi seneden az alınan östrojen hormonunun, östrojen dayanağı yapılırken kısa bir yarıyıl kemik kaybını yavaşlattığını, ama yetmiş beş yaşına geldiğinde kadının kemiklerinde hiçbir gözetici tesiri olmadığını gördüler. Hekim Felson bu araştırmanın sonunda, ailesinde osteoropoz hadisesi görülen hastaların menopoza girdikten sonra hayatları süresince östrojen almak zorunda oldukları kanısına vardı. Bu da onları göğüs kanseri riskiyle karşı karşıya getirebilirdi. Bu araştırma da, uzun süreli östrojen veya, hormon dayanağı rehabilitasyonunun göğüs kanseri tehlikesini artırdığını belirten öbür araştırmayla eşlik gösteriyor. Zati güç bir tercihti, şimdi daha da güçleşti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.