Kalp ve şeker hastaları dikkat

02.05.2023
511
Kalp ve şeker hastaları dikkat

Bayramda tatlı tüketiminde fazlaya kaçılması kalp krizini tetikleyebilir Kalp ve şeker hastalarının fazla ölçüde şekerli besin harcamasının, kan tazyikinin çoğalmasına bağlı olarak ciddi sağlık meselelerine yol …

Bayramda tatlı tüketiminde fazlaya kaçılması kalp krizini tetikleyebilir

Kalp ve şeker hastalarının fazla ölçüde şekerli besin harcamasının, kan tazyikinin çoğalmasına bağlı olarak ciddi sağlık meselelerine yol açabileceği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, Ramazan Bayramı’nda davetlilere şekerli yiyecekler ikram faktörün çok yaygın olduğunu söyledi.

Bu kültürün kalp ve şeker hastaları için tehlike oluşturabildiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuzhan, bu şahısların değişik zamanlarda sürdürdükleri perhizler ve rehabilitasyonları bayramda aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Bayramlarda aile ziyaretleri sırasında davetlilere genellikle şeker, çikolata, lokum, baklava veya değişik tatlı çeşitleri ile asitli meşrubatlar ikram edildiğini kaydeden Prof. Dr. Oğuzhan, şöyle devam etti:

”Bir ay vakitle oruç yakaladıkları için istedikleri şeyleri yiyemeyen insanlar, bayram ile beraber midelerine de bayram ettirmek isteyebiliyorlar. Ancak birden bire fazla ölçüde beslenmek, sindirim sistemini zorladığı gibi kalp ve damar sistemini de negatif etkilemektedir. Üstelik, bayram kültürü sebebiyle çok ölçüde şekerli besin harcanması bu negatifliği daha da etkilemektedir. Kalp ve şeker hastalarının bayramda fazla ölçüde şekerli besin harcaması, kan tazyikinin çoğalmasına bağlı olarak ciddi meselelere yol açabilir. Kan tazyikinin çoğalması ve yüksek tansiyon sebebiyle kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Hatta fazlaya kaçılması gidişatında kalp krizini tetikleyebilir.”

Ramazan Bayramı’nda fazla ölçüde şekerli besin harcamanın kalp ve şeker hastalığı bulunmayan veya bu hastalıklarının farkında olmayanlar için de tehlike oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Oğuzhan, şöyle konuştu:

”Sıradan koşullar altında birkaç günlük bayram zamanınca şeker, çikolata veya tatlı yemekle şeker hastası veya kalp hastası olunmaz. Ancak ailesinde bu cins hastalık bulunanlar, genetik olarak kalp ve şeker hastalığına yatkın olurlar. Bayramda fazla ölçüde yemek yenilerek sindirim sisteminin yanı gizeme kalp ve damar sisteminin zorlanması ya da fazla ölçüde şeker harcanması, genetik olarak yatkınlığı olanlarda kalp veya şeker hastalığını ortaya çıkartabilir. Bu sebeple muhtemel olduğu kadar şekerli besinlerin fazla ölçüde harcanmasından sakınılmalıdır. Bayramda konuklar ağırlanırken, şekerli yiyecekler yerine tuzlu pastalar, asitli meşrubatlar yerine ayran gibi meşrubatlar ikram edilebilir.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=99166&cat=220&dt=2008/09/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.