Kalp damar hastalıkları ve menopoz

04.07.2023
484
Kalp damar hastalıkları ve menopoz

Menopozdan evvel kadınların erkeklere oranla kalp damar hastalıklarına tutulma ihtimalleri daha düşüktür. Östrojen hormonunun kadınları gözettiğine inanılıyor. Ancak, kadınlar menopoza girince bedenlerinde östrojen imali eksilip, …

Menopozdan evvel kadınların erkeklere oranla kalp damar hastalıklarına tutulma ihtimalleri daha düşüktür. Östrojen hormonunun kadınları gözettiğine inanılıyor. Ancak, kadınlar menopoza girince bedenlerinde östrojen imali eksilip, kalp damar hastalıkları tehlikeyi başlıyor ve her sene katlanan bir süratle çoğalıyor. Kırk beş yaşında bir kadında bu tehlike dokuzda birken, altmış beşinde ikide bire çıkıyor.

Kadınları korkutan bir haber de, her ne kadar kalp damar hastalıklarına erkekler daha çok tutuluyorsa da, bu hastalıklardan can veren kadın rakamının çok daha fazla oluşu. Sebebi şu: kalp damar hastalığı sinsi kalp hastalığı olarak da adlandırılır. Menopozdaki kadınlar farkında olmadan kalp hastası olabilir, hatta, kalp krizi dahi geçirebilirler. Bazı krizlerde ağrı olmayabilir. Değişikleri de hazımsızlık, ülser veya, öteki meselelere bağlanabilir. Bu nasıl olabilir, diye düşünebilirsiniz. Çok kolay. Menopozdaki kadınlar bir koltukta dört karpuz taşırlar. Biz kadınlar aynı anda torunlarımızla ilgilenir, yaşlı anne babamıza bakar, alışveriş yapar, çalışır, paklik yaparız. Kendimize ayırıp, hekime gidecek zamanımız yoktur. Gidişatımızı aralıksız hasır altı eder, şikayetimizi öğleyin yediğimiz bir şeye bağlarız.

Üstünde ehemmiyetle durulacak etkenlerden biri de, histerek-tomi operasyonu olmuş rahmin alınması veya, geçirdiği operasyondan dolayı menopoza girmiş kadınların kalp hastası olma tehlikesinin olağanüstü ebatlarda çoğaldığıdır. Bu kadınların hayatlarının sonuna dek kalp hastalığına tutulma tehlikeyi üç misli çoğalır. Bu surattan bilim adamları menopoz evveli histerektomi ameliyatını yararlarını inceliyorlar. Misalin, bir hayli hekim hafif fibroid urları veya, habis olmayan rahim kanamaları görülen kadınların rahimlerini almaya gerek dinlemiyorlar ve böylece onları daha yüksek kalp hastalıkları tehlikesine sokmuyorlar.

Kalp damar hastalıkları çok ehemmiyetli bir mevzu olduğu ve sizin bu mevzuyu en kısa ve kolay yoldan anlamanızı istediğim için mevzunun ana başlıklarını özetledim. Kalp damar hastalıklarıyla alakalı en son araştırma neticeleri alttadır.

Kalp damar hastalıkları hakkında bilgiler
*Felç – Kanın pıhtılaşıp beyin damarlarını tıkaması
*Aterosikleroz Damar Sertliği – Menopoz sonrası kadınlarda çok yaygın
*Yüksek tansiyon
*Kalp Krizi

Çocuklukta başlayıp ilerleyen damar sertliği en minik bir zorlamada göğüste ağrı ve/veya soluk darlığı yapar. Damar sertliği; atenom plakaları diye adlandırılan koyu, sarımsı mum gibi bir maddenin damar duvarlarında birikip damarı tıkaması neticeyi oluşur.

Menopoz görmüş kadınların takribî yarıdan aşırısının vefat sebebi damar sertliğiyle doğrudan iletişimli kalp hastalıkları olacaktır. Yüksek kolesterol ve doymuş yağlı yiyeceklerden oluşan beslenme şekli bu hastalığın yaradılışında ehemmiyetli bir etmendir.

Kalp damar hastalıkları rehberi
Menopozdaki Kadınlarda Tehlike Etmenleri
*Sigara içmek Tehlikeyi iki – dört kat artırıyor
*Yüksek Tansiyon. Menopzodayken kumpaslı olarak tansiyonunuzu ve kolestrolünüzü ölçtürün.
*Yüksek Kolesterol
*Diabet Şeker hastalığı
*Obesite Kiloluluk
*Eksik vücutsal hareketlilik haftada 3-4 kere gerekiyor
*Stres
*Perhiz – Menopozdaki kadınlar az yağlı ve bol lifli besinlerle beslenmeli ve katı dietlerden sakınmalıdırlar.

Menopozdaki Kadınlar için İhtar İşaretleri
*Göğüste sezilen güçlü sıkışma ve ağırlık duygusu
*Kolda ağrı
*Üst karın bölgesinde uzun süreli ağrı
*Baş dönmesi
*Bayılacak gibi olmak
*Yoğun terleme Natürel olan ateş basması dışında
*Mide Bulantısı
*Soluk Darlığı

Zaman kaybetmeden hekim hakimiyetinden geçin. Kalp damar hastalıkları menopozdaki her iki kadından birinin vefatına neden olur.

Menopozda kalp damar hastalıklarından korunma yolları
*Kolesterol ve tansiyonunuzu hakimiyet altında tutun.
*Kumpaslı egzersiz yapın.
*İçki tüketiminizi sınırlayın.
*Sağlıklı bir kiloda kalın.
*Stresle başa çıkmayı bilin.
*Son araştırmalar E vitamininin kalp krizlerini önlemede faal olduğunu gösermektedir.
*Sigarayı vazgeçin
*Hekiminizle görüşün.
*Bazı hekimler tehlikeyi eksiltmek için günde bir kere çocuk aspirini alınmasını öneriyorlar.

ANEKDOT:Menopoz sonrası geçirilen kalp krizlerinin çok daha şiddetli olmasının sebebi, kadınların ihtar işaretlerini göz arkasını etmeleri olabilir.

Kalp hastalığı ve menopoz
Menopoz sonrası kadınların birinci vefat sebebi kalp hastalıklarıdır. Bu vefat sebebi tüm kanser cinslerinin tamamından fazladır. Bu da tüm kadın popülasyonunun yüzde elliden aşırısının kalp damar hastalıklarından can vereceği anlamına kazanç. Daha sarih söylemek gerekirse, iki kadından biri bu hastalıktan can verecektir. Bunun beslenme stili, egzersiz, sigara, kiloluluk, şeker, yüksek tansiyon, stres gibi bir hayli sebebi vardır.
Menopoz sonrası kadınların kalpderi vefat oranının yüksek olmasının öteki sebepleri şunlardır:

1.Bulguları göz arkasını ediyoruz. Bu mevzuda harekete geçmeden evvel çok fazla bekliyoruz. Bu da, harekete geçmeye karar verdiğimiz zaman iş işten geçmiş, kalp krizi geçiriyoruz anlamına kazanç.

2.Kadınlarda koroner hastalıklarını teşhis etmek için kullanılan efor testi gibi testler, erkeklere oranla daha yanıltıcıdır. Bunun sebebi öğrenilmemektedir.

3.Ulusal Sağlık Teşkilatı kadınlarla alakalı tahliller yapmaya daha yeni başlamıştır. Daha evvel tüm testler erkekler üzerinde yapılıyor, bunun da kadınlara pek verimi olmuyordu. Günümüzde kadınlar da erkeklerle aynı iş etrafını paylaşıp, baskı altında kaldıkları, mesullük aldıkları ve ayrıca çocuk bakımını üstlendikleri için menopozdaki kadınlar gün geçtikçe daha çok kalp krizi riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

4.Şikayetlerimiz tıp dünyası tarafından dikkate alınmamıştır. Kadınlar bir hayli kere sağlık kurumuların acil kısmından geri çevrilmiş, boşuna kaygılandıkları söylenerek eve gidip dinlenmeleri önerilmiştir.

Kadınlarla alakalı kalp hastalıklarında en büyük sualin göğüs ağrısı ve soluk darlığı gibi bulguların teşhis edilememesi olduğunu söylemeye gerek yok. Özellikle, menopoz ve sonrasında hem kadınlar hem hekimleri bu bulguları ciddiye almak zorundadırlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.