Kabus virüsten nasıl korunabiliriz ?

28.10.2023
184
Kabus virüsten nasıl korunabiliriz ?

Norovirüs Türkiye’yi de tehdit ediyor. Peki bundan korunla yolları nedir? Avrupa’yı kasıp kavuran ve binlerce şahsı yatağa düşüren norovirüsün Türkiye’yi de etkilememesi için gereken tedbirlerin alınması, …

Norovirüs Türkiye’yi de tehdit ediyor. Peki bundan korunla yolları nedir?

Avrupa’yı kasıp kavuran ve binlerce şahsı yatağa düşüren norovirüsün Türkiye’yi de etkilememesi için gereken tedbirlerin alınması, bunun için de ishal hadiselerinin umursamama edilmemesi gerektiği bildirildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Muayenehane Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kısmı Öğretim azası Prof. Dr. Esin Şenol, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere ve Almanya’da görülen norovirüs salgınının Türkiye’ye de atlama ihtimali bulunduğunu bildirdi. “Ülkenin böyle bir salgınla karşı karşıya bulunup bulunmadığının öğrenilmesi için öncelikle söz mevzusu virüsün tespit edilmesi gerektiğini” ifade eden Şenol, bunun için de “açıkgöz olmak gerektiğini” vurguladı.

Bu virüsün tespit edilebilmesi için ülkede yeterli alt yapının bulunduğunu ifade eden Şenol, “Ancak ülkemizde salgınların tespiti ve bununla alakalı geri bildirimlerde mesele var” dedi. Sağlık müesseselerinde, ishal hadiselerinin sebebinin iyi belirlenmesinin ehemmiyetine işaret eden Şenol, “Yazın görülen ishaller daha çok bakteriyeldir. Kışın görülen ishaller ise norovirüsün habercisi olabileceği için umursamama edilmemelidir. Böyle bir rahatsızlığı olanlar hemen sağlık kuruluşuna müracaat etmeli, burada da hastalığın kaynağı tanımlanmalıdır” biçiminde konuştu.

Salgına karşı alınacak temkinlerde mektep ve iş yerlerinin uyarılmasının ehemmiyetli olduğunu, bu cins yerlerde ishal görülen bireylerin hemen bir sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi gerektiğini bildiren Şenol, şunlara dikkati çekti:

“Norovirüs, kış aylarında mide-bağırsak sistemine yerleşip bulaşma ihtimali yüksek salgınlar şekline izliyor. Bu sebeple bu cins salgınların görüldüğü yarıyılda yüksek seviyede dezenfeksiyon yapılması çok ehemmiyetli. Virüs, kapalı yerlerde salgın yaptığı için özellikle ortak tuvalet kullanımının olduğu mekteplerde ve iş yerlerinde buna karşı temkinlerin artırılması gerekiyor. Tuvalet ve etraf pakliğine gereken ehemmiyetin gösterilmesi, ellerin ve gıdaların iyi yıkanması, iyi yıkanmadığından şüphelenilen yiyeceklerden uzak durulması alınması gereken temkinlerin başında geliyor.”

Norovirüsün yol açtığı hastalığın çok ciddi olmadığını, ancak yarattığı salgınla büyük çapta işgücü kaybına neden olduğunu anlatan Şenol, süratle salgına yol açan norovirüsün etrafta uzun zaman kalabildiğine dikkati çekti.

Şenol, bu sebeple ishalli olayların mektep ve iş yerlerinden uzak yakalanmasının lüzumlu olduğunu vurguladı.

Türkiye’den virüsün görüldüğü ülkelere gidiş-gelişlerin yoğun olduğunu, bu sebeple havaalanlarında da ihtiyat alınması gerektiğini bildiren Şenol, “Bu ülkelere yolculuk yapacaklar şahsi temkinleri umursamama etmemelidir. Ayrıca havaalanlarına uyarıcı yazılar asılabilir” biçiminde konuştu.

KUSMA VE YÜKSEK ATEŞLE KENDİNİ GÖSTERİYOR
Mideye yerleşen norovirüs, hastalarda aniden başlayan kusma ve ishalle kendini gösteriyor. Bazı hastalarda yüksek ateşle eklem ve baş sızıları da görülüyor.

Uzmanlar, hastalık süresince bol akışkan harcanması, parasetamol kullanılması ve 48 saat yatak istirahati nasihatlerinde bulunuyor. İngiltere ve Almanya’da görülen virüs sebebiyle bir hayli sağlık kurumunun muhtelif kısımlarının kapatıldığı açıklanmıştı.

A.A.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=50657&cat=220&dt=2008/01/09

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.