Göz Nezlesine Dikkat Edin

07.03.2023
837
Göz Nezlesine Dikkat Edin

Kış hastalığı olarak öğrenilen zatüre, kronik rahatsızlığı olanlarda daha ağır izleyen ve zaman zaman vefatla sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır.

Kış hastalığı olarak öğrenilen zatüre, kronik rahatsızlığı olanlarda daha ağır izleyen ve zaman zaman vefatla sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır. Kış mevsiminde sıklıkla görülen ve ağır geçen griplerin zatüreye civar hazırladığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece zatüre ile alakalı merak edilenleri anlattı.

Zatüre Neden Ortaya Çıkar?

Akciğer lobunun iltihaplanması biçiminde ortaya çıkan, eşlik eden başka bir hastalığı olmayan hastalarda, günlük hayatı sırasında görülebilen, kronik bir rahatsızlık sahibi olan bireylerde daha ağır bir biçimde izleyen ve zaman zaman vefatla sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır. Bu hastalıkta akciğerlerde bulunan hava kesecikleri irinli bir akışkanla dolduğundan akciğerlerin vazifeyi olan oksijen alışveriş işlevi bozulur ve bu sebeple kanda oksijen seviyeyi eksilir. İltihaplanmaya virüs, bakteri veya mantar gibi mikroorganizmalar neden olur.

Bulaşıcı Mıdır?

Zatürreye neden olan bu mikroplar bireyden şahsa, yakın temas neticeyi bulaşırlar. Hastalığın sıhhatli şahıslara bulaşması, öksürük, aksırık ya da hasta bireylerin konuşması sırasında havaya dağılan damlacıkların doğrudan solunması yoluna reelleşir. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu hâlde yaşadığı mektepler, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir. İçki uyuşturucu maddeler, sigara ve makûs hayat koşulları, ağır grip zemin hazırlayan etmenlerdendir.

Grip Zatüreye Çevirebilir Mi?

Ağır geçen grip hastalığı zatüreye civar hazırlar, bedeni fazla miktarda cılız düşüren hastalıkların seyri sırasında da zatüre ortaya çıkar.

Tedavisi Nedir?

Rehabilitasyonda antibiyotikler, gerekirse antiviral casuslar, ateş düşürücüler kullanılması, oksijen alınması, su kaybını karşılayacak miktarda akışkan alınması, yatak istirahati, bol vitaminli ve yüksek kalorili perhiz ile hastanın çok iyi beslenmesi gerekir.

Nasıl Korunmak Gerekiyor?

Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, grip virüsüne tutulmuş insanların öksürme ve aksırmaları ile civara saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en tesirli yoldur.
Toplu vasıtalar, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, pakliğe özen göstermek gibi önlemlerle gripten korunmak olası olabilir.
Stres, beden mukavemetini eksilttiği için hastalıklara da zemin hazırlayan en ehemmiyetli faktörlerdendir. Bu sebeple, muhtelif yollar ile stresten uzaklaşmak sıhhatli kalmayı da birliktesi getirecektir. Sigara içmemek, kumpaslı yatmak alınacak öbür temkinler arasında sayılabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.