EVLİLİKLERİMİZİN DURUMU – 2006

26.05.2023
596
EVLİLİKLERİMİZİN DURUMU – 2006

1 Aralık Dünya AIDS günü sebebi ile gözler bir kez daha son senelerin en korkutan bulaşıcı hastalığına çevrildi.

1 Aralık Dünya AIDS günü sebebi ile gözler bir kez daha son senelerin en korkutan bulaşıcı hastalığına çevrildi. Dünyada her gün 14 bin şahsa AIDS e neden olan HIV virüsü bulaşırken, analist ilaç şirketleri, bu hastalıkla çabada tesirli olacak yeni ilaç ve aşıları geliştirmek ve hastaların hizmetine sunmak için zamana karşı yarışıyor.

Günümüzde gelişmiş ülkelerin yanı gizeme, Asya ve Afrika’daki pek çok ülkede ciddi bir salgın ebadına erişen AIDS’e karşı gayret devamlı sürüyor. Analist İlaç Şirketleri Derneği AİFD, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de görülen AIDS hastalığı için 82 yeni ilaç adayı ve aşı adayı üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı. 

Bunlar arasında yer alan 18 yeni aşı ve 36 antiviral ilacın ise muayenehane araştırma veya Amerikan Besin ve İlaç Müesseseyi’nun FDA tahlili evresinde olduğu belirtiliyor.

AİFD den alınan bilgilere göre, geliştirilme evresinde olan aşılardan biri, AIDS e neden olan HIV virüsü ile gayret edebilmek için genel bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeyi kastediyor. Bir ötekiyi ise hücrenin yüzeyinde gözetici bir katman oluşturarak HIV in içeri girmesini yasaklıyor. 

Bir öteki çalışmada ise bağışıklık tepkinini kuvvetlendirmek için yeni bir teknoloji olan gen rehabilitasyonu uygulanıyor. 

Dünyanın dört bir köşesindeki laboratuvarlarda çalışan bilim insanları AIDS’e karşı tesirli rehabilitasyonlar geliştirebilmek için zamana karşı yarışıyorlar. Hali Hazırda analist ilaç işletmelerinin üzerinde çalıştıkları ilaçların araştırma – geliştirme çalışmaları bitirildiğinde AIDS hastalığına karşı son derece aktif yeni nesil ilaçların ortaya çıkacağı kaydolunuyor. 

AIDS Hastalarının Yaşam Süresi Temennisi Artık 15 Sene

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün 25 sene evvel ilk kez teşhis edilmesinden bu yana bu hastalığın rehabilitasyonu için 86 ilaç geliştirildi. AIDS’e karşı ilk ilaç ise virüsün teşhis edilmesinden 6 sene sonra, 1987 senesinde hastalara sunuldu. Bugün ise laboratuar çalışmaları yürütülen 82 ilaç ve aşı adayı bulunuyor. Bu adaylardan bir kısmının ilaç haline gelerek hastalara sunulmasıyla AIDS ile çabada ciddi bir yol alınmış olunacak. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan Milli Sağlık Müesseseyi NIH raporuna göre, proteaz inhibitörlerinin HIV bulaşmış hücrelerin virüsün yeni kopyalarını üretmelerini yasaklayan bir anti-HIV ilaç grubu hastalara sunulduğu ve kombine ilaç rehabilitasyonunun kullanılmaya başlandığı 1990’lı senelerin ortalarından bu yana Amerika Birleşik Devletleri De AIDS den kaynaklanan vefat oranı %70 eksildi. Beynelmilel saygın bir tıp mecmuası olan New England Journal of Medicine de 2001 senesinde yayımlanan bir çalışma, yeni rehabilitasyonların sağlık kurumuna uyuyuşları ve toplam bakım maliyetlerini de eksilttiğini ortaya koydu. 

Yapılan yoğun araştırmalar ile HIV virüsünün sırrı çözülmeye çalışılırken hastalığın ilk belirlenmesinden bugüne kadar geçen vakitte geliştirilen ilaçlar ile hastalarının yaşam vaktinin uzaması dikkat çekiyor.

Türkiye’de de Artıyor

HIV/AIDS hastalığı ilk kez 1985 senesinde görüldüğü Türkiye de de oldukça süratli bir çoğalış gösteriyor. 1992 senesine kadar her sene 30 ‘lu sayılarda olan yeni hasta rakamları, 2000’li senelerin başından itibaren 150-200’lü sayılara erişti. Sağlık Bakanlığı’nın Aralık 2005 bilgilerine göre, yalnızca 2005 seneyi içinde 332 yeni hadise teşhis edildi. Yeniden Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre Aralık 2005 haysiyeti ile Türkiye de 2254 HIV/AIDS hastası bulunuyor. Bu hastaların 588’i AIDS basamağına erişmiş vaziyette. 1666 şahıs ise HIV virüsü taşıyor. HIV enfeksiyonuna ülkemizde en sık 15-49 yaş arasında tesadüfülüyor. Hastalık erkeklerde %68.6, bayanlarda ise %31.4 oranında görülüyor. 

Büyümekte Olan Ülkelerde Büyük Bir Sağlık Tehdidi Oluşturuyor

Tedavi sürecinde verilen büyük çabalara karşın, AIDS dünya genelinde ve özellikle de Afrika, Çin, Rusya ve Hindistan da gelişen bir sağlık tehdidi olmaya devam ediyor.

İlaç şirketleri, büyümekte olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve AIDS le gayrete destek olmak emeliyle 1998 senesinden beri 411 milyar doların üstünde katkı yaptılar. Uygulamaya konulan projeler arasında HIV/AIDS muayenehanelerinin yapılması, AIDS eğitim ve tedbire programları, HIV in anneden çocuğa bulaşmasını yasaklamaya müteveccih programlar, AIDS ve alakalı hastalıklara müteveccih ilaçların affedilmesi yer alıyor.

Birleşmiş Uluslar HIV/AIDS Programı’na UNAIDS göre, 2004 senesinde dünyada takribî beş milyon yeni HIV enfeksiyonu alana kazançken, dünyada takribî 3 milyon şahıs bu hastalıktan can verdi. 

AIDS hastalığı dünyada ilk kere 1981 senesinde Amerika Birleşik Devletleri nde bir grup erkekte ve Haiti den gelen muhacirlerde tesadüfüldü. Tüm dünyada ise bugüne kadar 20 milyondan fazla insanı öldürdüğü ve takribî 40 milyon şahsa bulaştığı belirtiliyor. Amerika Birleşik Devletleri De HIV virüsü taşıyanların rakamının ise 1,1 milyon şahsa eriştiği varsayım ediliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.