Erken Boşalma – Tedavi Yöntem Ve Teknikleri

25.05.2023
535
Erken Boşalma – Tedavi Yöntem Ve Teknikleri

Bir kurt sürüsü düşleyin. Bu kurt sürüsünde bolca dişi kurt varken bir tek erkek kurt var olsun. Ve bu erkek kurt tüm dişileri dölleme zorunda kalsın…

Erkek kurt kısa müddette menisini dişi kurda aktarıp sürünün devamını sağlamak için cinsel ilişkiyi çok kısa yakalamak zorundadır. Bu sebeple erken boşalma tabiatta bir avantajken insanda cinsel hayatında ise bir dezavantajdır.

Erken Boşalmanın Tanımı:

Cinsel tutkuları banal olan erkeğin isteğinden evvel boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 3.5-4 dakikadan daha kısa bir müddette olmasına Erken Boşalma başka bir deyişle Premature Ejaculation denir. Erken boşalan birey genellikle “o an geldiğinde kendini yakalayamadığını” söyler. Bu sebeple erken boşalma asılda bir cinsel geçimsizliktir. Zira cinsel ilişkide en ehemmiyetli şey geçimdir ve çözümü de kolaydır. Zira kime veya neye göre erken boşaldığınız değişecektir. Bayanlar genellikle 10-15 dakikadan evvel orgazm olamazlar. Banal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır.

Erken Boşalmanın Derecelendirilmesi

Yapılan çalışmalar, istatistikler ve ortalamalar alınarak çıkarılan derecelendirmeye göre; penis vajina ya girmeden evvel boşalma olursa “İleri Derecede Erken Boşalma”, penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma “Orta Derece Erken Boşalma”, penis vajinada iken 1 ila 5 dakika arası boşalma “Erken Boşalma” olarak kabul edilebilir.

Erken Boşalmanın Görülme Sıklığı

Erkeklerin cinsel meseleleri arasında en yaygın olanı erken boşalmadır. 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10’unda görüldüğü sanılmaktadır.

Erken Boşalma Temel Belirtileri

Hakimiyetsiz bir biçimde boşalma,Cinsel tatminde eksilme,Kabahatlilik,Utanç dinleme,Kendinden nefret etme,Hayal kırıklığı hissi,Zamanla alana gelen cinsel gönülsüzlük,İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma vb.

Erken Boşalma Sebepleri

Çoğu erkek soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmanın hakimiyet edilmesi, durdurulması veya değişmezlenmesini muvaffak olamaz. Vücudunu partneriyle geçim içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak imkânsızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı endişesi olur. Bu sebeple her cinsel mesele gibi erken boşalmada bu endişeden ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ama gerçek mesele erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi mevzusundaki düşüncelerindedir. Zira usunu düşüncelerden temizletemeyen, özgür ve natürel bir biçimde cinselliği yaşayamayan erkek huzursuzluk duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma mevzusunda mesele yaşar. Kısaca erken boşalmanın başlıca sebepleri şu biçimde sıralanabilir:

Gençlik çağlarında uygunsuz etraflarda yapılan mastürbasyonlar,Cinsel mitler başka bir deyişle hurafeler,Cinsel ilişki mevzusunda deneyimsizlik,Bitkinlik, sıkkınlık, agresiflik ve huzursuzluk,Cinsellikle alakalı reelci olmayan temenniler,Cinsel uyarım noksanlığı,Zorunlu şartların sağlanamaması,Sertleşmiş penise verilen orantısız ehemmiyet,Cinsel açıdan baskı altında yetişme,Fazla cinsel isteğin verdiği gerginlik,Günah operasyona veya kabahatlilik duygusu,Hastalık kapma fobisi,Partnerin anlaşılamayan fobisi veya yalanlaması,Hamile vazgeçme fobisi,Kastrasyon anksiyetesi,Partnerin hayal kırıklığı fobisi,Vajinanın aşılamama fobisi,Bayana karşı gönülsüzlük,Partnerle çatışma,Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme fobisi,Partnere fazla alaka, bağlılık ve sevgi,Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı,Cinsel geçimsizlik,Bilinçaltında uyuyan cinsel ilişki ile alakalı negatif düşünceler,Prostatit, üretrit vb. hastalıklar,Penil hipersensitivite,T12-L1 seviyesindeki nörolojik yaralanmalar,Narkotik veya antipsikotik rehabilitasyonun aniden kesilmesi vb.

Erkeklerin Boşalmasını Süratlendiren Nedenler

Genç olmak,Romantik, içgüdüleri cılız ve anlamıyla hareket eden erkekler,Heyecanlanmak,Uzun süren cinsel diyetler sonrası kurulan cinsel ilişkiler,Partnerinin daha istekli olması,Yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak,Cinsel ilişki yoğunluğunun eksilmesi,Cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin süratlenmesi,Evhamlı ve asaplı ruh hali,Fazla istekli olmak veya fazla cinsel isteğin verdiği gerginlik,Eve günün stresinden sıkılmış, bitkin ve külfetli bir halde gelmek,Performans anksiyetesi başka bir deyişle galibiyetsizlik fobisi,Partner olarak seçilmiş kadının cinsel gönülsüzlüğü,Cinsel zevke umursamayan bayanlarla, hayat bayanlarıyla veya tutulma fobisi olan bir etrafta kız dostlarla yaşanan erken cinsel tecrübeler,Devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme,Meseleli veya bozuk giden evlilikler,Sertleşme bozukluğu olacağı kaygısı vb.

Erken Boşalma ve Mastürbasyon

Mastürbasyon yapılması boşalma müddetinde tesirli bir unsurdur. Gençlik çağlarında uygunsuz etraflarda yapılan mastürbasyonlar erken boşalmaya yol açar. Mastürbasyon erkekleri erken boşalmaya programlar ve alışkanlık yapar. Bu bağlamda erken boşalma, yanlış bilinmiş bir davranıştır. Zira erkekler ergenlik yarıyılında hormonlarının tesiriyle fazla istekli olurlar. Ayıp, yasak, günah düşünceleriyle kafaları karmaşık bir biçimde genellikle banyo, tuvalet vb. uygunsuz etraflarda, baskı altında her an tutulma fobisiyle mastürbasyon yapmaya çalışırlar. Emel bir an evvel bu baskıdan kurtulmaktır. Bu da erkeklerin biyolojik saatini erken boşalmaya programlar. Cinsel ilişkiye başladıktan sonra da bu makûs alışkanlık devam eder ve tek emel bir an evvel sonlandırmak olur.

Erken boşalmanın rehabilitasyonu için cinsel terapi sırasında ironik olarak boşalma zamanını uzatmak için erkeklere mastürbasyon egzersizleri öneriyoruz. Başka Bir Deyişle durma, geciktirme ve tekerrür durmanın bilindiği çalışmalarda yanlış bilinmiş davranış doğru bir biçimde yine öğretilmeye çalışılır.

Erken Boşalma ve Sünnet

Sünnet mevzusunda bilim adamları fikir ayrılığına düşmüştür. Bu mevzuda iki tahmin vardır. Bunlar:

Sünnet boşalmayı tezleştirir. Zira, sünnet olan erkeklerde penis sarihtedir. Bu sebeple penis soğuk bir odadan sıcak bir odaya girmiş gibi olur. Bu da fazla uyarılmayı çoğaldıran nedendir. Oysa sünnetsiz erkeklerde penis başı kapalı bir pakette duruyor gibi sünnet teninin içindedir. Cinsel birleşme olduğunda penis bir koliden çıkıp başka bir pakete girer. Tıpkı bir odadan çıkıp başka bir odaya girmek gibi. Ayrıca sünnet sırasında penis ucundaki çok ince asaplar da kesilebiliyor. Kesilen asap uçlarında nodül oluşabiliyor. Bunlar da yeniden duyarlılığı artırır. Bu sebeplerle sünnet boşalmayı tezleştirir.Sünnet boşalmayı geciktirir. Zira, sünnet olan erkeklerde penis sarihtedir. Bu sebeple penis başının duyarlılığı eksilir. Oysa sünnetsiz erkeklerde penis başı kapalı bir pakette duruyor gibi sünnet teninin içindedir. Bu sebeple penis başının duyarlılığı çoktur. Sünnet sırasında penis başında yumuşak sırtların frenar bantları insan bedenindeki en fazla zevk yaratan bölgedir. Bu yoğun olarak asap ve damarlarla beslenen bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini banal bir ten katmanınınkine indirir. Sünnet teninde muhtelif tipte, yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları ve yüzeydeki ince değişiklikleri sezebilen, 10 bin ile 20 bin arasında özelleşmiş erotojenik asap uçları kaybedildiği için penisin hassasiyeti eksilir. Ayrıca penis glansının alt kısmında, “V” biçimli, ağ-görünümlü, Frenulum ismi verilen ve çok duyarlı bir bölgesi, sünnet sırasında genelde üst-ten ile beraber kesilir veya hasar görerek işlev göremez hale kazanç. Bu sebeplerle sünnet boşalmayı geciktirir.

Erken Boşalma ve İktidarsızlık

Erken boşalmasını yasaklamak için muhtelif yöntemler uygulayan erkek, evvelleri zaferli olamayınca hayal kırıklığına uğrar, panik yaşar. Hatta bu hayal kırıklıkları giderek bir sertleşme meseleyi halini de alabilir. Başka Bir Deyişle erken boşalma iktidarsızlık yapar. Aynı biçimde iktidarsız erkeklerde kendine güven duygusunda eksilme olduğu için zamanla erken boşalma meseleyi de baş gösterebilir. Başka Bir Deyişle iktidarsızlıkta erken boşalma yapar.

Erken Boşalan Erkeklerin Ortak Özellikleri

Süratli yemek yerler,Süratli araba kullanırlar,Her mevzuda ivedici davranırlar,Seri öfkelenirler,Hakimiyetsiz davranışları vardır,Ya çok seri güvenirler ya da güven dinlemede zorlanırlar,Evhamlı ruh halleri vardır,Çocukluklarında babalarıyla meseleleri vardır,Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır,Genellikle eğitim seviyeleri yüksektir,A tipi karakter yapısına sahiptirler. Başka Bir Deyişle rekabetçi, sosyal alanda ve işinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve hadiselere seri öfkelenen, onaylanmayı bekleyen, meseleli bir dinlenme stili olan, her zaman telaşlı, ev ve iş dışında çok az alaka alanı olan, duygularını gizleyen, kendini ve başkalarını işlerini tamamlamaya zorlayan vb. özellikleri vardır.

Erken Boşalmanın Tanısı

Hastanın şikayetlerine ve anlattıklarına dayanılarak konur. Psikolojik rastgele bir faktör tespit etilememişse fiziksel tetkik zorunlu olabilir. Bazı laboratuvar muayeneleri gerekebilir.

Cinsel Terapist Dr.Helen Singer KAPLAN’ın “Fotoğraflı Cinsel Rehabilitasyon Rehberi” isimli kitabının ikinci baskısında vajinismusun tanısı ve sebepleri mevzusunda şunları yazmıştır: “Erken boşalma başka bir deyişle beceriksiz boşalma hakimiyeti; cinsellik terapistlerinin gözde işlev bozukluğudur. Zira çok görülmesi ve meseleli olmasına rağmen, bir hayli gidişatta cinsel rehabilitasyon ile rehabilitasyon edilmesi son derece basittir. Öteki rehabilitasyon şekillerine karşı dirençlidir.

Erken boşalan hasta o kadar süratli orgazm olur ki genellikle sevişme her iki partner için hayal kırıklığı yaratır. Erken boşalmanın özü, boşalma refleksi üzerinde yeterli gönüllü hakimiyet olmamasıdır. Bazı refleksler istemli hakimiyete tabiyken kimileri değildir. Erkeklerdeki ereksiyon ve bayanlardaki vazokonjesyon istemli hakimiyet altına alınamaz. Boşalma ve orgazm alınabilir. Banal birey orgazmı geciktirebilir ve istediği anda “hür vazgeçebilir”. Erken boşalan birey bunu yapamaz. Kritik bir coşku seviyesine eriştiğinde, refleks olarak boşalır.

Erken boşalan bireyin boşalma mevzusunda hakimiyet sahibi olmayı bilmemesinin sebebinin orgazm evvelindeki hislerden haberdar olmaması yolunda bir tahminim var. Bunun sebebi muhtemelen bu anda, kendisini hadiseden ayıran bir anksiyete yaşamasıdır. İdrara çıkma veya defekasyon gibi bir reflekse yol açan hislerin şuurlu olarak idrak edilmesi, istemli hakimiyetin bilinmesinde bir ön koşuldur. ”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.