Erkekler kısırlık tehdidi altında

24.11.2022
1.160
Erkekler kısırlık tehdidi altında

Fazla cep telefonu kullanımının erkeklerde sperm niteliğini bozuyor.. Amerika Birleşik Devletleri’deki kısırlık rehabilitasyonu muayenehanelerindeki 361 erkek üzerinde yapılan bir ön araştırmada, cep telefonuyla daha fazla süre tüketen erkeklerin …

Fazla cep telefonu kullanımının erkeklerde sperm niteliğini bozuyor..

Amerika Birleşik Devletleri’deki kısırlık rehabilitasyonu muayenehanelerindeki 361 erkek üzerinde yapılan bir ön araştırmada, cep telefonuyla daha fazla süre tüketen erkeklerin sperm rakamları ve niteliğinin daha düşük, anormal sperm oranınınsa daha yüksek olduğu görüldü.
cep telefonu,sağlık
“Fertility and Sterility” mecmuasında yayımlanan araştırma, cep telefonları ve değişik kablosuz aygıtların sağlık üzerindeki negatif tesiriyle alakalı kafalardaki sualleri bir defa daha gündeme getirdi.

Cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik enerjinin Deoksirübo Nükleik Asit’ya hasar vererek beden dokusunu bozabileceği düşünülüyor.

Araştırmaya katılan erkeklere cep telefonu kullanma alışkanlıkları hakkında sualler soruldu. Bunun neticesinde günlük cep telefonu kullanımı ne kadar çoksa sperm rakamı ve niteliğinde o kadar eksilme olduğu görüldü.

Günde 4 saatten fazla cep telefonu kullandığını söyleyen erkeklerin sperm rakamının araştırmaya katılanlar arasında en düşük çıktığı ve çok az nitelikli sperme sahip olduğu tanımlandı.

Cleveland muayenehanesindeki araştırmanın başkanı Dr. Ashok Agarwal, “Elde ettiğimiz neticeler cep telefonu kullanımıyla eksilen sperm niteliği arasında güçlü bir irtibat olduğunu gösteriyor. Bununla beraber bir neden netice ilişkisini ispatlamıyor” dedi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54640&cat=220&dt=2008/02/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.