Deri hücresinden embriyo üretildi

30.10.2023
243
Deri hücresinden embriyo üretildi

ABD’li bir firma insan hücresinden embriyo ürettiğini öne sürdü. ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir firma, insan hücresinden embriyo ürettiğini öne sürdü. Stemagen Corp. adlı firmanın araştırmasına katılan heyetten …

ABD’li bir firma insan hücresinden embriyo ürettiğini öne sürdü.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir firma, insan hücresinden embriyo ürettiğini öne sürdü.

Stemagen Corp. adlı firmanın araştırmasına katılan heyetten Andrew French, yaptığı açıklamada, iki yetişkin erkeğin deri hücreleri kullanılarak 5 embriyo yapıldığını, deneyin başarıya ulaştığından emin olmalarının ardından embriyoları yok ettiklerini söyledi.

Üretilen embriyo hücrelerinin, deri hücreleri kullanılan iki erkeğin kopyaları olduğu da tespit edildi.

Bu araştırmanın bir sonraki aşamasının, bu hücrelerden kök hücre elde edilmesi olduğuna işaret ediliyor. Kök hücrelerin birkaç türü bulunuyor. Birkaç günlük embriyodan elde edilen kök hücrelerin ise bunlar arasındaki en güçlüsü olduğu kabul ediliyor, çünkü embriyotik kök hücre ile insan bünyesindeki hücrelerin her türü yetişiyor.

Araştırmayla ilgili bir makale, Stem Cells dergisinde yayımlandı. Makale, bu alanda çalışan bilimsel çevrelerin bir bölümünce inandırıcı bulunmadı.

Güney Kore’den Hwang Woo-suk, normal hücreler kullanarak kopyalama yöntemiyle insan embriyo hücresi ürettiğini açıklamış, ancak bu çalışmanın sahtekarlık olduğu ortaya çıkmıştı.

Embriyo hücresinden kök hücre elde edilmesi yasal ve ahlaki açıdan tartışma konusu olduğu için, normal hücrelerden elde edilecek embriyolardan kök hücre elde edilmesinin başarılması halinde, tıbbın çeşitli alanlarında kullanılabilecek olan embriyotik kök hücrenin elde edilmesine ilişkin birçok güçlüğün aşılabileceği ileri sürülüyor.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51845&cat=220&dt=2008/01/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.