“Burun akıntısı” deyip geçmeyin

04.12.2022
1.160
“Burun akıntısı” deyip geçmeyin

Kafa travması sebebiyle de olabilir… Beyin travması, ur, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri sebebiyle, beyin-omurilik akışkanı burun akıntısı olarak gelebiliyor. Bu sebeple uzmanlar, burun akıntısının kolay …

Kafa travması sebebiyle de olabilir…

Beyin travması, ur, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri sebebiyle, beyin-omurilik akışkanı burun akıntısı olarak gelebiliyor. Bu sebeple uzmanlar, burun akıntısının kolay bir şey olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Adem Cenkçi, çocukluk çağında çok sık görülen şikayetler arasında yer alan burun akıntısının yalnızca soğuk algınlığında olmadığını söyledi. Cenkçi; “Yeni doğanlarda, burunda darlık, tıkanıklık gibi doğumsal burun anomalileri ve akut sinüzit ile bronşit, kızamık, boğmaca gibi hastalıkların başlangıç yarıyıllarında da su gibi burun akıntısı görülür. Bazen burun akıntısı ve burunda şişme, nazal mukozanın, soğukhava, nem farklılıkları, sigara içilmesi, baharatlı gıdalar harcanması, stres gibi muhtelif ihtarlara verdiği tepkidir. Kafa travması, ur, doğuştan kaynaklanan bazı beyin-omurilik anomalileri sebebiyle burundan beyin omurilik akışkanı akıntı olarak gelebilir.” dedi.

Alerjiye bağlı burun akıntısı da görülebileceğini belirten Op. Dr. Adem Cenkçi, “Bunlar mevsimsel ya da sene boyu devam edebilir. Burun akıntısı pak ve su gibidir. Akıntı ile birlikte aksırık, göz rahatsızlıkları tabloya eşlik eder” diye konuştu. Buruna yabancı cisim kaçması neticeyi oluşan akıntının ise tek taraflı, makûs kokulu ve kanlı olabileceğini vurgulayan Dr. Cenkçi, bazı ilaçların da burun akıntısına neden olduğunu söyledi.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=98528&cat=220&dt=2008/09/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.