Bu uyarıyı dikkate alın! – Makat kanamaları

13.02.2023
851
Bu uyarıyı dikkate alın! – Makat kanamaları

Kadınlarla erkeklerde görülme oranı neredeyse denk. Üstelik pek çok şahıs utandığından söyleyemiyor. HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ Ülkemizde kadın ve erkeklerde görülme oranı neredeyse denk derecede olan …

Kadınlarla erkeklerde görülme oranı neredeyse denk. Üstelik pek çok şahıs utandığından söyleyemiyor.

HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ

Ülkemizde kadın ve erkeklerde görülme oranı neredeyse denk derecede olan rektal kanamalar makat kanamaları bazı hastalıkların en ehemmiyetli habercisidir. Bir çoğumuzun utanarak ve korkarak dile getiremediği bu bulgu şayet ciddiye alınmazsa belki de ‘‘Kanser’’ gibi riskli bir hastalığın ilerlemesine yol açabiliyor. İstanbul Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A.Kerim Özakay, Rektal kanamalar ile alakalı suallerimizi cevaplayarak bilgiler verdi.

Rektal kanama makat kanaması nedir?
Dışkılama ile makattan parlak kırmızı kan gelmesine tıbbi dilde hematokezia veya rektal kanama denir.

Rektal Kanamalarda Kan Nerelerden Kazanç?
Rektal kanamalar ağırlıklı olarak kalın barsağın son kısımlarını oluşturan rektum ve makat kaynaklıdır. Kalın barsağın son 15 cm.’lik kısmı rektumdur, makat ise dışarıya açılan son 1,5 -2 cm.’lik kısımdır. Rektal kanamada gelen kanın rengi genellikle kanamanın olduğu yere göre değişir.

Rektal kanamanın sebepleri?
Kırmızı renkli kanama büyük ihtimalle kalın barsağın alt kısımlarının veya anal bölgenin hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Dışkıya bulaşık olmayan,damlama biçiminde ve kırmızı renkli kanamalar genellikle hemoroid ve fissür diye adlandırdığımız anal hastalıklarla ilgilidir.Dışkıyla bulaşık, koyu kırmızı ve siyah renkli kanamalar ise kalın barsağın üst kısımlarından,ince barsaktan ,üst sindirim sisteminden kaynaklanabilir buna da melena denir.Kan uzun zaman barsak bakterileriyle temas ettiğinde bakteriler tarafından hazmedilerek rengi koyulaşır ve siyahlaşır.Seyrek mide- duodenum, ince barsaklar veya kalın barsağın başlangıç kısmından fazla kanama oluşursa , bunlar süratle alta ineceği için bakterilerce bölünemeden dışarıya kırmızı renkte taze kan biçiminde de çıkabilir.Polip,divertikül,ülser,anjiodisplazi,kolit ve kanser gibi hastalıkların da ilk bulgusu rektal kanama olabilir.
Sindirim sisteminin rastgele bir yerinden çok az kanama olur ve kanama gözle görülmeyebilir. Misalin,sütun polip veya kanserlerinde bazen çok az kanama olup bu gaita ile karıştığı için gözle görülemez ancak gaitada saklı kan muayeneyi yapan testlerle tespit edilebilir. Bu biçimde olan saklı kanamalar azar azar ama sürekli kan kaybı yaptığı için kansızlık dediğimiz anemi halinin oluşmasına yol açabilirler.

Hani gidişatlarda kanamalar ciddi tehdit kapsar ?
Her rektal kanama yakınması bulunan hastaların ,kanamayı açıklayan hemoroid,fissür gibi… hastalıkları bilinse bile bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından araştırılmaları
gerekmektedir.Özellikle 50 yaş üzerinde erkek ve kadınlarda daha evvel hiç kanama hikayesi yokken ortaya çıkan kanamalar ciddi olarak araştırılmalıdır.Kanama yapan neden kesinlikle bulunmalıdır.

Kanamanın şiddeti, başka bir deyişle gelen kan ölçüyü çok farklılık gösterebilir. Çoğunlukla az ölçüde ve kendiliğinden duran kanamalar oluşur. Pek çok hasta birkaç damla taze kan geldiğini veya tuvalet kağıdına az ölçüde kan süründüğünü ifade ederler. Bazen de azıcık daha fazla ama kendiliğinden duran kanama tariflenir. Bu tip hafif kanamalarda acil tanı ve rehabilitasyon , acilen sağlık kurumuna yetişmek gibi bir lüzumluluk yoktur, tetkik ve kolay muayeneler sonrası tanı konup rehabilitasyon yapılır.

Rektal kanama daha şiddetli de olabilir. Orta şiddette bir kanamada yineleyen daha çok ölçülerde taze veya pıhtılı kan gelebilir, bu kan gaita ile beraber veya kendiliğinden gelebilir. Ağır kanamalarda ise hasta çok kan kaybedebilir. Orta veya ağır şiddetteki rektal kanamalarda, fazla kan kaybına bağlı halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, bayılma hissi veya gerçekten bayılmalar oluşabilir; hastada tansiyon düşüklüğü oluşabilir. Seyrek hastayı şoka sokacak kadar şiddetli kanamalar oluşabilir. Orta veya ağır şiddetteki kanamalar sağlık kurumuna yatırılarak takip ve rehabilitasyon edilmelidir. Şoka girecek kadar şiddetli kanamalarda acilen sağlık kurumuna yatırılıp kan transfüzyonları yapılması zorunludur.

Genelde hangi cinsiyette kadın/erkek ve yaş grubunda daha sık görülüyor?
Kadın ve erkeklerde rektal kanama görülme oranı birbirine yakındır. Ama her iki cinsiyette utanma duyguları sebebiyle veya umursamayarak bu kanamaların ardından doktora başvurmuyorlar.Bu da belki çok ciddi olan bir hastalığın Kanser gibi… ilerlemesine yol açabiliyor.

Kanama umursanmaz ise ne gibi neticelere neden olur?
Her rektal kanama incelenmeli özellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda daha da önemsenmelidir.Küçük bir şey diye düşünebileceğiniz bir rektal kanama çok ciddi bir hastalığın habercisi ve tek bulgusu olabilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/597493-bu-uyariyi-dikkate-alin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.