Bir Yaşına Kadar Parmak Emme Normal

03.09.2023
236
Bir Yaşına Kadar Parmak Emme Normal

Çocuklarda 1 yaşına kadar parmak emmenin basmakalıp olduğunu belirten uzmanlar, 5-6 yaşından sonra bu vaziyetin riskli geleceğin habercisi olabileceğini kaydoldular. Derlenen bilgilere göre, çocuklar emme faaliyetlerinden …

Çocuklarda 1 yaşına kadar parmak emmenin basmakalıp olduğunu belirten uzmanlar, 5-6 yaşından sonra bu vaziyetin riskli geleceğin habercisi olabileceğini kaydoldular.

Derlenen bilgilere göre, çocuklar emme faaliyetlerinden büyük neşe alıyorlar. bebekler annelerini emerek onla aralarında duygusal bir bağ kuruyor ve bu arada karınlarını da doyurulorlar. Uzmanlar, çocuklarda 1 yaşına kadar emme faaliyetinin bereketli ve basmakalıp olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre bebek beslenmesi bittikten sonra da parmağını emerse bu yeterince emme faaliyetinin yerine getirilmediğini öbür bir deyişle yeterince doyurulmadığını düşündürebilir. Yapılan araştırmalara göre, 5-6 yaşlarına kadar parmak emmenin hasarlı olmadığını anlatan uzmanlar, “Ancak sosyal civarlarda ebeveynler çocukların bu tutumundan rahatsızlık dinlerler ve bu emme tavrı ebeveynler için mesele olur” dediler. Uzmanlar ebeveynlere şu tekliflerde bulunuyor:

“Çocuğunuzu ürkütmeden hatta onunla birlikte emme taklidi yaparak duygularını kavramaya çalışınız. Emme tavrı çocuk gelişiminde bir lüzum olmakla birlikte 6 yaşından sonra duygusal bir mesele olarak değerlendirilir. Bu sebeple çocuğunuzla olan irtibatınızı tekerrür gözden geçirin. Ev etrafına katılacak yeni bir kardeş veya var olan etraftaki farklılıklar çocuğunuzda endişe yaratabilir bunları göz önüne alın. Neticede bu tutum tenkit etilmeden alakasını başka doğrultulara çekilerek ortadan kaldırılabilir”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.