Bebeğinizin göz rengi ne olacak?

19.08.2023
355
Bebeğinizin göz rengi ne olacak?

Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak ediyorsanız, size bazı ipuçları verebiliriz. Zira gün geçtikçe ilerleyen genetik bilimi, kolay irsiyet kaideleriyle, bebeğinizin göz rengini doğumdan evvel …

Bebeğinizin gözlerinin ne renk olacağını merak ediyorsanız, size bazı ipuçları verebiliriz. Zira gün geçtikçe ilerleyen genetik bilimi, kolay irsiyet kaideleriyle, bebeğinizin göz rengini doğumdan evvel hipotez edebiliyor.

Hem anne hem baba mavi gözlüyse
Mavi rengi tanımlayan allel baskın olmadığına göre, mavi gözlü anne ve babada bu allelden ikişer kopya var demektir. Bu gidişatta bebek, annesinden de babasından da birer mavi allel katılacak ve gözleri mavi olacaktır.

Ebeveynlerden biri mavi değişiği kahverengi gözlüyse
Gözü kahverengi olan ebeveynin göz rengini tanımlayan allerlerden biri netlikle kahverengidir. Değişik allelin ise, kahverengi ya da mavi olma ihtimali vardır. Bunu kavramanın bir yolu, o ferdin anne ve babadene başka bir deyişle büyükanne ve büyükbaba adaylarının göz rengine bakmaktır. Büyükanne ve büyükbabadan birinin gözleri maviyse, kendisinde de bir mavi allel var demektir. Bu gidişatta bebek ya bu mavi alleli ya da kahverengi alleli kalıtabilir.
Öyleyse bebeğin mavi gözlü olma ihtimali yüzde 50’dir.
Büyükanne ve büyükbabanın gözleri kahverengiyse, bebeğin göz rengini hipotez etmek azıcık daha güçleşir. Varsa, büyükanne ve büyükbabanın kardeşlerine bakmak gerekir. Biri mavi gözlüyse ailede mavi bir allel var demektir. Bebek bu mavi alleli kalıtırsa mavi gözlü olur. Kahverengi gözlü ebeveynin her iki alleli de kahverengiyse, bir mavi allel kalıtacağı için genlerinde mavi alleli taşır.

Hem anne hem baba kahverengi gözlüyse
Bu gidişatta, her ebeveyn ya iki kahverengi ya da bir kahverengi bir de mavi allel taşır. Her iki ebeveyn de kahverengi allelden ikişer kopya bulunuyorsa, bebeğin mavi gözlü olma ihtimali yoktur. Ebeveynlerden birinde allellerin her ikisi de kahverengi, değişiğinde allerlerden biri kahverengi değişiği değişiği maviyse, bebek mavi alleli kalıt da, kahverengi maviye göre baskın olduğu için bebek kahverengi gözlü olur. Bebeğin mavi gözlü olabilmesi için, her iki ebeveynin de bir kahverengi bir de mavi allel taşıması zorunludur. Bebek annesinden ve babasından bu mavi alleli kalıtırsa, mavi gözlü olur. Böyle bir gidişatta her bebek için mavi gözlü olma ihtimali yüzde 25’tir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.