Badem (badem ağacı)

03.08.2023
316
Badem (badem ağacı)

Badem badem ağacı özellikleri * Çok yerde yetişir. Meyvesi kullanılır. * Tatlı ve acı olmak üzere iki çeşittir. Acı badem zehirlidir, içinde zehirli bir glikozit vardır. * Acı …

Badem badem ağacı özellikleri
* Çok yerde yetişir. Meyvesi kullanılır.
* Tatlı ve acı olmak üzere iki çeşittir. Acı badem zehirlidir, içinde zehirli bir glikozit vardır.
* Acı olanında altmış tanesini erişkin bir insan yerse vefatına neden olur. Sabun, krem, esans olarak kullanılır.acı bademde %50, tatlı bademde %65 kadar yağ bulunur. Tatlı bademde e vitamini bulunur.

Badem badem ağacı yararları
* Tatlı bademin içinden tatlı badem yağı çıkarılır. Çocuk kabızlıklarını gidermekte kullanılır.
* Badem ezmesi, lokum, çikolata ve şurup yapıhr,badem subyesi sıcak su ve şekerlerden ibarettir. Yumuşatıcı bir maddedir. Şurubu ve subyesi göğsü yumuşatır. Boğaz sızılarına, bronşite iyi kazanç.
* Acı badem yağını surata veya bedene sürüp bir vakit sonra arınmak cilde iyi kazanç,hamile bayanlar kumpas li kullanıp uygularlarsa, bedende alana gelebilecek ten çatlamalarını önlemiş olurlar.
* Badem, kuru üzüm ve şekerle yenilirse öksürüğü ve balgamı keser. Beden direncini çoğaldırır. İdrar yanmasını önler, kan yapar. Kulak sızılarını dindirir. Ekzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları eksiltir. Yumurta ile karıştırılıp hemoroit memelerine sürülürse iyi kazanç.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.