Alkolün Etkisini B Vitaminiyle Silin

11.09.2023
282
Alkolün Etkisini B Vitaminiyle Silin

İçkinin tesirini B vitaminiyle silin Bedendeki B vitamini eksikliği kanser tehlikesini de beraberinde getiriyor. Özellikle içki tüketiminden sonra kaybedilen B vitaminlerini aksatmadan yerine koymak gerekiyor Doğru beslen …

İçkinin tesirini B vitaminiyle silin

Bedendeki B vitamini eksikliği kanser tehlikesini de beraberinde getiriyor. Özellikle içki tüketiminden sonra kaybedilen B vitaminlerini aksatmadan yerine koymak gerekiyor
Doğru beslen kanseri yen – 4 / Ayşegül AYDOĞAN

Kansere karşı sanki gözetici meleklerimiz gibi görev yapan vitaminlerin en ehemmiyetlileri arasında yer alan B vitaminleri, bedende sanki birer korunma silahı gibi çalışıyorlar. Besinlerdeki yüksek B vitaminlerinin bedenin korunma sistemini kuvvetlendirerek tüm hastalıklardan gözettiğini vurgulayan Beslenme ve perhiz uzmanları Aysun – Murat Gökçen, B vitaminin bedende azalmasıyla kanser tehlikesini de ciddi biçimde beraberinde getirdiğine işaret ediyor. Gökçen çifti, piyasaya çıkacak yeni kitapları ‘Kanseri Beslenerek Yenebilirsiniz’de özellikle B vitaminlerine ehemmiyetli bir yer ayırıyor.

AKSATMADAN HARCAYIN
Yapılan araştırmalarda B kompleksi vitaminlerin fazla alınmalarının kanser yaradılışını önlemediği ancak, noksanlıklarının kansere yol açabileceğinin bildirildiğini anlatan Gökçen çifti, bu vitaminler hakkında şunları söylüyor:
“B vitaminleri bedende depolanmaz. Günlük alınır, metabolizma lüzumu kadarını kullanır, gerisini dışkıyla atar. Günlük beslenmeyle gereksinim karşılanamazsa eksiklik baş gösterir. B vitaminleri kapsayan besinlerin her gün aksatmadan harcanması koşuldur.
B2 Vitamini beceriksizliğinin epidel dokuda harabiyete neden olduğu, bunun da yemek borusu ve mide kanseri tehlikesini çoğaldırdığı düşünülüyor. B6 Vitamin beceriksizliğinin ise meme ve karaciğer kanser tehlikesini artırabildiği rapor ediliyor. B1 Vitamini eksikliğinde de ur yaradılışının sürat kazandığı biliniyor. B12 Vitamini kemoterapi sırasında alınan bazı ilaçlardan etkilenmekte, dolayısıyla noksanlığı görülmektedir. Beceriksizliğinin meme kanserini negatif doğrultuda etkilediği üzerinde duruluyor.”

AKŞAMCILARA DUYURULUR
Fazla içki tüketimi ve ‘akşamcılık’ı tüm B vitaminlerinin düşmanı olarak gören Gökçen çifti, “İçki B vitaminlerini sanki yer bitirir, dolayısıyla da eksikliklerine neden olur. İçki tüketiminden sonra kaybedilen B vitaminlerini yerine koyabilmek için kesinlikle B vitaminlerinden zengin beslenmek gerekir” diyor. Gökçenler, içki alanlar için şu ihtarlarda bulunuyor:

Meyveyle harcayın
İçki alımının abartılmadığı ve de akşamcılığa dönüştürülmediği sürece kanser yaptığı söylenemez. Ancak içkinin karaciğere yaptığı imha göz önünde yakalanıp kronik içkilerde B kompleks vitaminleri ile demir ve çinko noksanlığı oluştuğu bilinirse, içkinin ne denli hasarlı olduğu ortaya çıkar.

İçkiyle beraber yeterli ölçüde meyve ve sebze harcanması misalin limon suyu içinde havuç ve salatalık dilimleri ya da taze atanmış meyve gibi ince ayrıntılara dikkat edildiğinde ağız – boğaz boşluğu ve bazı sindirim sistemi kanserleri tehlikesini uzaklaştırırsınız.

Özellikle bira içmeyi abartanlarda kalın bağırsak, rektum kanserinin sık görüldüğü bildirilmektedir.

İçki tüketiminde fazlaya kaçmamanın yanı gizeme, içkiyi sigara ile birlikte harcamamaya özen gösterin. Özellikle sigaranın negatif tesiri içkiyle birleşince daha da çoğalmaktadır. Lütfen bu ihtarımızı aşırıca dikkate alın. Sigarayla içki birlikte asla olmaz, çok fazla kanserojen.

B1 vitamininden zengin besinler:
Bulgur pilavı
Yulaf, çavdar, kepek ekmeği
Bütün buğday ekmeği
Bamya
Tarhana çorbası
Yerfıstığı
Dolmalık fıstık

B6 vitamininden zengin besinler:
Acı pul biber
Sivri biber
Kereviz yaprakları
Ceviz
Dereotu
Keten tohumu
Tahin
Bütün buğday ekmeği

B2 vitamininden zengin besinler:
Süt dana karaciğer
Süt dana böbrek
Tavuk karaciğeri
Dereotu
Tarhana çorbası
Pul biber

B12 vitamininden zengin besinler:
Sığır eti
Balık eti
Kuzu böbreği, vicdanı, karaciğeri
Beyaz peynir
Süt
Yumurta sarısı

Gökçenler’in özel mönüsünden
Barbunya ve ıspanaklı lazanya
MALZEMELER:
2 su bardağı barbunya
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 orta brey ince kıyılmış sarı soğan
4 diş ince kıyılmış sarmısak
4 adet domates
1 çorba kaşığı pekmez
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı rezene tohumu
1 tatlı kaşığı kuru fesleğen
1 kutu lazanya

SOSU İÇİN:
1 adet ince kıyılmış sarı soğan
2 diş ince kıyılmış sarmısak
1 demet ayıklanmış yıkanmış ıspanak
1 su bardağı soya filizi

HAZIRLANIŞI:
Barbunya, zeytinyağı, soğan, sarmısak, domates, tuz, pekmez ve baharatları bir ölçü su ilavesiyle hafif sulu kalacak biçimde pişirin
Ayrı bir kapta soğan, sarmısak, ıspanak ve soya filizini az ölçüde su ilave ederek hafif sulu kalacak biçimde pişirin
Fırın kabınızda lazanyalar arasına bir kat barbunyalı malzeme, bir kat ıspanaklı malzeme gelecek biçimde yerleştirin
En üste lazanya koymayın, alüminyum folyo ile kabınızı kaplayıp evvelden ısıttığınız fırında pişirin

Lif ve posanın kansere harikulade tesiri

Beslenme yoluyla alınan lif ve posanın, bağırsak – rektum kanser tehlikesini yüzde 31 oranında düşürebildiği rapor edilmekte. Araştırmalara göre düşük posalı perhizlerle beslenenlerde kalın bağırsak kanseri, yüksek posalı perhizle beslenenlerden çok daha sık görülüyor. Lif – posasının kanser tehlikesini önlemedeki tesiri, bağırsaktaki bakteri florasını değiştirerek zehirli maddelerin üremesini önleyerek ortaya çıkıyor. Bir öbür görevini de şayet üremiş zehirli maddeler varsa bunları da dışkı atım süratini artırarak bağırsak hücreleriyle temas müddetlerini olası olduğu kadar kısaltarak reelleştiriyor.
Lif ve posanın tesiri özellikle meme kanserinde ehemmiyet kazanıyor. Kanserli urların büyümesinden sonra, östrojen seviyelerinin düşürülmesiyle bu urların takribî üçte bcerahatte gerileme olduğu bulunmuştur. Meme kanseri tehlikesini eksiltmenin en tesirli usulü, posa – lif alımının yükseltilmesi ve yağ alımının eksiltilmesi biçiminde olabilir. Ancak, günlük alınacak lif – posa sınırsız değil. Günlük alınacak posanın bir ölçüyü olmalı. Zira, posa aynı zamanda bazı vitaminlerin emilimini eksiltiyor, kalsiyum, çinko , demir gibi hayati minerallerin de emilimi yasaklıyor. Günlük perhiz posası alımının vasati 14 – 24 gram etrafında olması öneriliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.