Alerji, sanayileşmiş ülkelerin problemi

12.09.2023
296
Alerji, sanayileşmiş ülkelerin problemi

Yapılan araştırmalar, alerjik rahatsızlıklara en çok sanayileşmiş ülkelerde tesadüfüldüğünü ortaya koyuyor. Yalnızca Avrupa’da saman nezlesi, astım, besin maddelerine ve muhtelif tozlara karşı alerjiden yakınanların rakamı …

Yapılan araştırmalar, alerjik rahatsızlıklara en çok sanayileşmiş ülkelerde tesadüfüldüğünü ortaya koyuyor. Yalnızca Avrupa’da saman nezlesi, astım, besin maddelerine ve muhtelif tozlara karşı alerjiden yakınanların rakamı 80 milyonu buluyor. Avrupa genelinde alerjiden kaynaklanan performans düşüklüğü ve hastalıkların ekonomiye faturası en az 25 milyar Euro. ABD’de her sene bilimsel olmayan alerji rehabilitasyon usullerine 10 milyar dolar tüketiliyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre, dünya genelindeki 150 milyon astım hastasının yarısının rahatsızlıkları, gerçeğinde alerjik nedenlere katlanıyor. Buna karşın alerjik rahatsızlıklar hala yeterince ciddiye alınmıyor, bazen işten izin ünya genelindeki 150 milyon astım hastasının yarısının rahatsızlıkları, gerçeğinde alerjik nedenlere katlanıyor. Buna karşın alerjik rahatsızlıklar hala yeterince ciddiye alınmıyor, bazen işten izin almak için gerekçe olarak görülüyor. Beynelmilel bir araştırma, Doğu ve Batı Avrupa ülkeleri arasında astım ve alerjik rahatsızlıkların görülme sıklığının değişik olduğunu ortaya koydu. Yunanistan ve Arnavutluk, alerjiye en ender tesadüfülen ülkeler olurken, en çok alerji olayı ise İngiltere’de görülüyor. Hindistan, Çin ve Gürcistan’da alerjik hastalıkların görülme oranı çok düşük. Bu gidişat batılı ülkelerdeki hayat koşulları ve stilinin, alerjik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırladığını gösteriyor.

Ailesi alerjiden mustarip olan Danimarkalı bir işadamının teşebbüsüyle Almanya’nın başşehri Berlin’de kurulan Avrupa Alerji Araştırma Vakfı’nın sloganı “Alerjiye karşın hayat niteliğini tutmak”, vakfın faaliyet alanına yalnızca alerji araştırmaları değil, milletin alerjiler ve rehabilitasyon usulleri mevzusunda bilgilendirilmesi de giriyor. Avrupa Alerji Araştırma Vakfı, çalışmalarını ilaç işletmelerinden bağımsız yürütmeyi hedefliyor. Vakfın idareyicisi uzman hekim Thorsten Zuberbier, aynı zamanda 25 araştırma kuruluşunun dahil olduğu Avrupa Alerji ve Astım Bilgi Ağı’nın da genel sekreterliğini yapıyor. Vakfın emeli şu biçimde özetleniyor:

“Biz, gelecekte anaokuluna başlayan bir çocuğun, misalin muhtelif besin maddelerine karşı alerjisi varsa kavrayışsızlıkla karşılanmamasını istiyoruz. Alerjisi olan erişkinleri, nerede rehabilitasyon olacağını öğrenmediği için, dükkanındaki performansın düşmesini istemiyoruz”

Günümüzde normal alerji cinslerine karşı tesirli ve yan tesiri aza indirgenmiş ilaçların mevcut olduğunu ifade eden Zuberbier, çağdaş antihistamin tabletlerin bu ilaçlara bir misal olduğunu vurguluyor. Pek çok şahsın alerjileriyle yeterince gayret etmediğini kaydolan Thorsten Zuberbier, “Pek çok şahıs ilaç almaktan korktuğu için, hiç bir şey yapmamakla kendisine hasar vermediğini düşünüyor. Ama hiç bir şey yapmamanın da bir tavır şekli olduğunu unutuyorlar. Bir teşebbüste bulunulmadığı taktirde, süreç işliyor ve bedenin alerjik bölgeleri hasar görüyor. Anlamsız testler ve rehabilitasyon şekillerine yok yere para tüketiliyor. ABD’de her sene bilimsel olarak tanınmayan rehabilitasyon usullerine tüketilen para 10 milyar. Yalnızca tıp tarafından denenmiş ve netice alınmış rehabilitasyon usulleri hastalara takat olabilir” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.